Kraska o pomocy medycznej dla Ukrainy: chcemy dać możliwość zaszczepienia przeciw COVID-19 i innym chorobom

Chcemy dać przybywającym Ukraińcom możliwość zaszczepienia przeciw COVID-19 – powiedział na posiedzeniu komisji zdrowia w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że dzieci można będzie również bezpłatnie zaszczepić przeciw chorobom ujętym w kalendarzu szczepień.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas komisji zdrowia poinformował o stanie przygotowania systemu ochrony zdrowia do udzielenia pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Podkreślił m.in., że przybywający obywatele Ukraińscy będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19 w dużych punktach, gdzie przebywają.

„Chcemy, aby w tych dużych punktach, gdzie osoby czekają na rozmieszczenie (…) była możliwość zaszczepienia przeciw COVID-19, ale także zaszczepienie przeciwko innym schorzeniom, które są charakterystyczne dla wieku dziecięcego. Wiemy, że na Ukrainie niestety wyszczepialność, jeżeli chodzi o COVID, to jest poziom 35 proc., ale jeśli chodzi o odrę czy różyczkę to nie jest niestety na wysokim poziomie. Dlatego chcemy dać możliwość bezpłatnego szczepienia” – powiedział Kraska dodając, że opiekunowie dziecka będą mogli bezpłatnie zaszczepić dziecko również u lekarza rodzinnego.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o szczepienia przeciwko COVID-19 dotyczyć one będą osób powyżej 18 roku życiu. W tym momencie przewidziano szczepienia jednodawkowym preparatem. „Dla osób poniżej 18 roku życia będziemy stosowali szczepionki mRNA” – dodał.

Wiceminister podkreślił dalej, że do uzyskania porady lekarskiej wystarczy posiadać dokument poświadczający przekroczenie granicy z Polską po 24 lutego, czyli od momentu wybuchu wojny. Dodał, że będzie to ustawowo uregulowane – „ta ustawa będzie jutro procedowana w Sejmie”.

„Dla tych osób, które przekraczają granicę i są obywatelami Ukrainy po 24 lutego (…) będą udzielane bezpłatne świadczenia zdrowotne. Dlatego chciałbym powiedzieć, że każdy obywatel Ukrainy, który trafia do świadczeniodawcy nie powinien spotkać się z odmową pomocy. Świadczeniodawcy nie powinni odsyłać tych pacjentów do innych miejsc, domagać się zapłaty ani wystawiania faktur. Taka osoba powinna tylko przestawić albo jakiś dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze stemplem straży granicznej (poświadczający), że ta granica została przekroczona po 24 lutego, czyli od momentu, gdy na Ukrainie rozpoczęły się działania wojenne” – wyjaśnił.

Przypomniał, że w ciągu ostatnich dni pomoc medyczna dla uchodźców zapewniana jest przy punktach recepcyjnych zorganizowanych przy granicy. Każdy z nich przypisany jest do szpitala i pogotowia ratunkowego w tych dwóch województwach – podkarpackim i lubelskim. Wyznaczono też lądowiska dla lotniczego pogotowia ratunkowego. Dodatkowo wyznaczono w kraju 120 szpitali, które będą dysponowały 7 tys. miejsc dla przybywających Ukraińców, którzy wymagać będą specjalistycznej opieki.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *