MSWiA: osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym nie muszą martwić się o formalności

Karol Kwiatkowski28 lutego, 20223 min
Osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą martwić się o formalności – zapewnił w niedzielę w komunikacie resort spraw wewnętrznych i administracji. MSWiA podkreśliło, że nie trzeba obawiać się o legalność pobytu w Polsce.

„Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu” – zapewniło w niedzielę wieczorem ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.

W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie ds. Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach straży granicznej.

„To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność” – podkreślił w komunikacie wydział prasowy ministerstwa.

Resort podkreślił, że wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego w Polsce miejsca pobytu – noclegu, mogą udać się do punktu recepcyjnego.

„Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie” – zapewnił resort w komunikacie. „Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia” – dodał.

„Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu” – poinformowało ministerstwo.

Wydział prasowy MSWiA zaznaczył, że aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie internetowej (ua.gov.pl).(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *