Dworczyk: jest na pewno ponad ćwierć miliona osób chcących wyjechać z Ukrainy

Nasza Polska28 lutego, 20223 min

W tej chwili na polsko-ukraińskiej granicy w większości są kobiety i dzieci; kolejki są gigantyczne, na pewno ponad ćwierć miliona osób – mówił szef KPRM Michał Dworczyk. Do Polski wpuszczany jest praktycznie każdy, również ci, którzy nie mają dokumentów, procedury zostały uproszczone – dodał.

Szef KPRM w rozmowie z RMF FM był pytany o sytuację na polsko-ukraińskiej granicy. Według wcześniej przekazywanych informacji, schronienie w Polsce znalazło już ponad 200 tys. uchodźców z Ukrainy.

„W tej chwili na granicy są praktycznie wyłącznie uciekinierzy i w większości są to kobiety i dzieci, ponieważ po ogłoszeniu mobilizacji powszechnej, wszyscy mężczyźni od 18 do 60 roku życia są wyłączeni z możliwości wyjazdu z kraju” – mówił Dworczyk.

Jak dodał, kolejki na granicach Polski z Ukrainą są gigantyczne. „Jakbyśmy tak policzyli przejścia graniczne funkcjonujące jest na pewno ponad ćwierć miliona osób chcących wyjechać z kraju i to rzeczywiście poważny problem. Rozmawiamy z władzami ukraińskimi (…) o maksymalnym uproszczeniu procedur. To jest niezbędne, żeby tą bardzo trudną sytuację po ukraińskiej stronie przejść granicznych rozwiązać” – powiedział.

Dworczyk zwrócił uwagę, że zostały wprowadzone ekstraordynaryjne procedury „dlatego, że do Polski wpuszczany jest praktycznie każdy, nawet osoby nieposiadające dokumentów”. „Procedury sprawdzania też zostały uproszczone” – dodał szef KPRM. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk