WOT tworzy Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców z Ukrainy

Karol Kwiatkowski27 lutego, 20223 min

WOT tworzy Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców – poinformował rzecznik tej formacji płk Marek Pietrzak. Celem działania grup będzie wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów obsługujących uchodźców z Ukrainy.

Płk Pietrzak poinformował w niedzielę, że każda z piętnastu Brygad Obrony Terytorialnej WOT wydzieli do dyspozycji wojewodów „co najmniej po jednej kilkudziesięcioosobowej Grupie Wsparcia Relokacji Uchodźców”.

„Celem działania grup będzie wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych, informacyjnych, czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy” – przekazał rzecznik.

Poinformował, że w skład każdej takiej grupy wejdą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi.

„Polacy coraz częściej zadają sobie pytanie jak mogą pomóc żołnierzom walczącym w obronie Ukrainy? Jednym z elementów umacniania ich morale i motywacji do walki jest zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom – rodzinom i bliskim walczących żołnierzy. Żołnierze WOT będą wspierać wojewodów i samorządy w organizacji i pracy całego systemu przyjęcia uchodźców i w zapewnieniu bezpieczeństwa tysiącom matek z dziećmi oraz seniorom ogarniętej wojną Ukrainy” – pokreślił płk Pietrzak.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT. W WOT służy blisko 32 000 żołnierzy.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk