Morawiecki do liderów UE: odciąć Rosję od SWIFT, zamknąć przestrzeń powietrzną dla Rosji

Magdalena Targańska25 lutego, 202222 min

Odcięcie Rosji od systemu SWIFT, zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla Rosji, zamrożenie i konfiskata majątków rosyjskich elit, odcięcie firm od rynków kapitałowych oraz odejście od kupowania paliw od Rosji – to sankcje, do nałożenia których ponownie wezwał w piątek premier Mateusz Morawiecki liderów UE.

W liście do liderów UE – przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen- premier Mateusz Morawiecki przedstawił listę sankcji, które – jak pisze – muszą być wprowadzone w trybie natychmiastowym i „zahamują barbarzyński atak na Ukrainę”. Treść listu została opublikowana na facebookowym profilu premiera.

Na liście sankcji znalazły się: odcięcie Rosji od systemu SWIFT, zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, zamrożenie i konfiskata majątków rosyjskich elit i oligarchów powiązanych z Putinem, usunięcie rosyjskich firm z indeksu MSCI i odcięcie ich od rynków kapitałowych, ostateczne zakończenie Nord Stream 2, odejście od kupowania węglowodorów od Rosji oraz dołączenie do sankcji osób Władimira Putina i szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

„To jedyna nadzieja dla Ukrainy, sankcje potrzebne są tu i teraz” – napisał w liście premier.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

Leave a Reply

Koszyk