Francuski minister: Putin próbuje nas zastraszyć

Magdalena Targańska25 lutego, 20222 min

Putin „próbuje nas zastraszyć, demonstruje „mięśnie”, ale doskonale wie, że Sojusz Atlantycki to także sojusz nuklearny. Jego słowa mogą straszyć, ale on bardzo dobrze zna równowagę sił. Odpowiadamy, że też mamy broń nuklearną” – powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian.

„Prezydent Rosji Władimir Putin jest” „siewcą wojny” , a trwająca rosyjska ofensywa na Ukrainie może objąć także Mołdawię i Gruzję” – skomentował szef francuskiej dyplomacji w radiu France Inter.

„Prezydent Putin na nowo odkrywa i pisze historię, chce odtworzyć imperium. W ostatnich latach widzieliśmy potrójny autorytarny dryf Putina, zarówno wewnętrzny, zewnętrzny, jak i pod względem ingerencji” – zauważył minister.

„To jest wojna totalna” – zaznaczył minister. „Prezydent Putin wybrał wojnę, masową ofensywę, aby wymazać Ukrainę z mapy państw. A swoje ofensywy prowadzi w sposób regularny, mechaniczny, z wielkim wigorem. A dziś na wschodzie, południu w stolicy kraju zagrożenie rośnie” – skomentował Le Drian.

„Kwestia Donbasu była tylko pretekstem” do wojny” – dodał minister Francji.

Podczas szczytu w Brukseli w nocy z czwartku na piątek prezydent Emmanuel Macron poinformował o swojej decyzji przyspieszenia wysłania wojsk w ramach NATO w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę oraz gotowości do patrolowania strefy powietrznej nad Morzem Bałtyckim.

 

Źródło: PAP

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk