Niedzielski m.in. o maseczkach: decyzje najwcześniej w perspektywie dwóch tygodni

Karol Kwiatkowski23 lutego, 20224 min

Jeżeli chodzi o maseczki i obostrzenia, które pozostały, to zdecydowaliśmy nie podejmować jeszcze decyzji, ponieważ od tego tygodnia dzieci wróciły do szkoły – powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Będziemy podejmowali te decyzje najwcześniej w perspektywie dwóch tygodni – dodał.

Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i szef MZ Adam Niedzielski ogłosili zniesienie niektórych obostrzeń. Szef resortu zdrowia przekazał, że od 1 marca zostanie zniesiona większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. Zostają tylko te mające charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa.

Od 1 marca wciąż jednak będą obowiązywać niektóre obostrzenia. To m.in. zasady dotyczące noszenia maseczek, izolacji, kwarantanny dla współdomownika i kwarantanny przyjazdowej (dla osób bez ważnego europejskiego paszportu covidowego). Zakrywanie nosa i ust obowiązywać będzie nadal w przestrzeniach zamkniętych, w takich miejscach, jak autobus, sklep czy kino.

Minister zdrowia został zapytany na konferencji o to, kiedy moglibyśmy się w przestrzeni zamkniętej pożegnać z maseczkami.

„Jeżeli chodzi o kwestie maseczek i tych obostrzeń, regulacji, które pozostały, to tutaj zdecydowaliśmy się jeszcze nie podejmować tej decyzji, ponieważ od tego tygodnia dzieci wróciły do szkoły, mamy w związku z tym zwiększone ryzyko tej transmisji w szkołach” – powiedział Niedzielski.

Jak dodał, „chcemy zobaczyć, jak w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będzie wyglądała sytuacja epidemiczna, czy ten powrót do szkół odbije się”.

„Ale generalnie nasza wstępna ocena jest taka, że raczej nie powinniśmy obserwować, jakiegoś przyspieszania pandemicznego, że ten trend redukcji powinien być obserwowany” – tłumaczył.

„Ja nie podam oczywiście dokładnej daty, ale obserwując trendy, które będą związane z powrotem dzieci do szkół, będziemy podejmowali tę decyzję pewnie najwcześniej w perspektywie dwóch tygodni” – powiedział szef MZ.

Dopytywany, od kiedy urzędnicy wracają z pracy zdalnej do urzędów, odparł, że od 1 marca. (PAP)

Autor: Aneta Oksiuta

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk