Jackowski: we wtorek, na posiedzeniu klubu PiS może paść wniosek o wykluczenie mnie z klubu

Karol Kwiatkowski22 lutego, 20224 min

We wtorek, na posiedzeniu klubu parlamentarnego PiS może paść wniosek o wykluczenie mnie z klubu – poinformował senator Jan Maria Jackowski. Dodał, że jest gotowy na „każdy rozwój sytuacji”.

Według informacji PAP senator Jackowski ma zostać usunięty z klubu PiS za krytykę działania koalicji rządzącej.

Jackowski zapytany w poniedziałek w TVN24, czy jest jeszcze członkiem klubu parlamentarnego PiS, czy został już z niego wyrzucony odparł, że „wie tyle ile widomo z mediów”.

Poinformował jednocześnie, że we wtorek o godz. 19.30 odbędzie się posiedzenie klubu parlamentarnego PiS, w który zapowiedziano udział prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. „Nie wykluczam, że na tym klubie może być postawiony wniosek o wykluczenie mnie z klubu” – dodał senator.

Przypomniał, że nie jest członkiem PiS, wiec nie może być wykluczony z partii. Natomiast, by wykluczyć go z klubu parlamentarnego PiS, musi się odbyć głosowanie, przeprowadzone na wniosek przewodniczącego klubu PiS – obecnie jest nim wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W głosowaniu tym – według Jackowskiego – musi uczestniczyć co najmniej połowa wszytkach członków klubu. „Przypomnę, że klub parlamentarny PiS to są: posłowie, senatorowie i eurodeputowani” – zauważył.

„Jestem przygotowany na każdy rozwój sytuacji. (…) Nie uprzedzajmy faktów. Wszytko ma swoją dramaturgię” – powiedział Jackowski.

W poniedziałek Terlecki powiedział dziennikarzom w Sejmie, że we wtorek odbędzie się spotkanie klubu parlamentarnego PiS. Dopytywany co będzie przedmiotem dyskusji stwierdził, że „różne sprawy”. „Musimy różne rzeczy omówić” – zaznaczył wicemarszałek. Dopytywany, czy będzie podejmowana decyzja w sprawie senatora Jackowskiego odpowiedział: „Bardzo możliwe, że też”.

Na początku miesiąca Terlecki pytany co dalej z senatorem Jackowskim mówił: „Prawdopodobnie klub podejmie decyzję o usunięciu go”. Pytany, czemu senator miałby zostać usunięty, odparł: „Wypowiada się niezgodnie z linią polityczną klubu”.

Jan Maria Jackowski jest bezpartyjny; senatorem po raz pierwszy został w 2011 r. z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W 2015 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, podobnie w 2019 r. W Senacie obecnej kadencji jest wiceprzewodniczącym Komisji Kultury i Środków Przekazu, a także członkiem Komisji Ustawodawczej. Obecnie senacki klubu PiS liczy 47 senatorów.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk