Co obejmuje ubezpieczenie OC motocykla?

Artykuł Sponsorowany21 lutego, 20226 min

Pojazdy mechaniczne jak motocykle zgodnie z prawem muszą być objęte ubezpieczeniem OC. Obowiązkiem jego wykupienia obciążeni są właściciele, niezależnie od faktu, czy są ich rzeczywistymi użytkownikami. Nieustannie przy tym pojawiają się pytania, co tak naprawdę obejmuje to podstawowe ubezpieczenie motocykla. Czy jest ono identyczne jak OC samochodu? Nie czekaj i już teraz dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze!

  1. Czym jest OC motocykla?
  2. Kara za brak ubezpieczenia OC.
  3. Ubezpieczenie OC a brak prawa jazdy.
  4. AC i OC na motocykl.

Jazda motocyklem jest fantastycznym i uzależniającym przeżyciem. Trudno się dziwić, że wielbiciele jednośladów traktują je nie tylko jako środek transportu, ale prawdziwą pasję, wręcz sposób na życie. Co jednak istotne, posiadanie motoru wiąże się z licznymi obowiązkami, w tym wykupieniem ubezpieczenia OC – nawet gdy motocykl użytkowany jest sporadycznie. Pamiętajmy, że dzięki temu nie tylko spełniamy naszą powinność, ale i zagwarantujemy sobie pokrycie ewentualnych wyrządzonych szkód…

Czym jest OC motocykla?

Ubezpieczenia OC motocykla są niemal identyczne jak ich odpowiedniki dla samochodu. Ich głównym zadaniem jest pokrycie szkód, które wyrządziliśmy podczas poruszania się pojazdem w ruchu drogowym. Może to być np. kolizja. Wszelkie koszty pokrywa ubezpieczyciel, choć niestety, w takich przypadkach należy się liczyć ze wzrostem składek (o ile nie posiadamy ich zabezpieczenia). Ponadto obowiązkowe OC chroni nas samych. Kiedy doszło do kolizji nie z naszej winy i to nasz motocykl uległ uszkodzeniu, możemy się starać o pojazd zastępczy z OC sprawcy na czas napraw. Więcej o ubezpieczeniach motocykli dowiemy się ze strony: http://ubezpieczenie24.org/.

Kara za brak ubezpieczenia OC

Za brak ubezpieczenia OC motocykla grozi nałożenie kar finansowych. Powszechna digitalizacja wpływa na fakt, że odpowiednie urzędy bardzo szybko są w stanie dojść do tego, że nie wykupiliśmy obowiązkowego ubezpieczenia. Warto pamiętać, że kwoty te nie należą do najmniejszych i nawet jednodniowa zwłoka może się wiązać z ich naliczeniem. Dla przykładu: przekraczając termin wykupienia nowego OC o 14 dni, kara wynosi już 930 zł! A ile w takim razie kosztuje ubezpieczenie motocykla? Otóż wiele tutaj zależy od samego pojazdu – jego modelu, typu, mocy silnika czy koloru, ale też naszych indywidualnych zniżek (na które wpływ mają między innymi bezszkodowa jazda i wiek). W praktyce cenę OC motocykla znajdziemy od około 500 do 800 złotych na rok.

Ubezpieczenie OC a brak prawa jazdy

Wybierając ubezpieczenie OC motocykla, miejmy świadomość, że polisa zawsze musi być wykupiona na właściciela pojazdu. Nawet wtedy, gdy nie jest on jego rzeczywistym użytkownikiem i nie posiada uprawnień do kierowania. Ten pozornie paradoksalny przypadek zdarza się nad wyraz często. Mamy z nim do czynienia np. gdy rodzice kupują dziecku motocykl i chcą skorzystać z przysługujących im zniżek na obowiązkowe ubezpieczenie. Co ważne, ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy jest całkowicie legalne i dopuszczalne.

AC i OC na motocykl

Za to, by każdy pojazd posiadał OC, odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jednakże ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) nie zapewni nam pokrycia kosztów naprawy, gdy to my jesteśmy sprawcą szkody bądź wpływ na nią miały inne czynniki jak np. warunki pogodowe czy kolizja z dzikim zwierzęciem. W takich przypadkach nieodzowne okaże się ubezpieczenie AC motocykla. Bo choć wiąże się ono z większymi kosztami wykupu, daje nieoceniony komfort i spokój ducha…

Udostępnij:

Artykuł Sponsorowany

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk