Wichura pozbawiła prądu ponad milion odbiorców

Nasza Polska19 lutego, 20225 min

W kraju bez dostaw prądu jest 1 144 487 odbiorców; najwięcej w województwie wielkopolskim 218 tysięcy – przekazał wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

„#SilnyWiatr – na godz. 12.00 AWARIE ENERGETYCZNE – bez prądu na terenie kraju pozostaje 1 144 487 odbiorców (najwięcej w woj.: wielkopolskim – 218 tys., lubuskim – 194 tys., mazowieckim -188 tys., kujawsko-pomorskim – 143 tys., zachodniopomorskim – 120 tys., podlaskim – 69 tys.)” – napisał w sobotę na Twitterze wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Według danych przekazanych przez rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadiera Karola Kierzkowskiego w sobotę od północy do godziny 12 straż pożarna otrzymała 12 807 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. „Najwięcej w woj. wielkopolskim (2137), zachodniopomorskim (2083), mazowieckim (2018) i kujawsko-pomorskim (1675)” – podał strażak.

Brygadier poinformował również w wyniku silnych wiatrów odnotowano dwie ofiary śmiertelne i cztery ranne, w tym strażak OSP. „Do tragicznych wypadków doszło na terenie woj. wielkopolskiego m. Babi Dwór oraz woj. lubelskiego m. Międzyrzec Polski. W obu przypadkach na samochód spadło drzewo” – powiedział Karol Kierzkowski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymał w sobotę ostrzeżenia przed silnym wiatrem; alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia obowiązują na terenie całego kraju. Ostrzeżenie trzeciego stopnia obejmuje północną część województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. W tych regionach synoptycy przewidują wiatr o średniej prędkości od 50 km/h do 60 km/h, w porywach do 120-130 km/h.

Na przeważającym obszarze kraju, w Polsce centralnej i zachodniej, obowiązują natomiast alerty drugiego stopnia. W tych terenach IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach miejscami do 110 km/h.

Z kolei w woj. opolskim, dolnośląskim, lubuskim oraz południowych powiatach zachodniopomorskiego obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. W tych regionach prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h.

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia oznacza m.in., że przewiduje się występowanie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, jak również szkody o rozmiarach katastrof mogących stanowić zagrożenie życia. Zaleca się wzmożoną ostrożność, śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej, a przede wszystkim przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecenia są podobne jak w stopniu trzecim. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk