WHO: sześć państw afrykańskich otrzyma technologię do produkcji szczepionek mRNA przeciw Covid-19

Magdalena Targańska18 lutego, 20223 min

Sześć państw afrykańskich – Egipt, Kenia, Nigeria, RPA, Senegal i Tunezja – otrzyma technologię potrzebną do produkcji szczepionek przeciw Covid-19 typu mRNA – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w piątek podczas 6. szczytu Unia Europejska – Unia Afrykańska w Brukseli.

Transfer technologii ma pomóc państwom o niskich i średnich dochodach w produkcji szczepionek mRNA zgodnie z międzynarodowymi standardami i na większa skalę – wyjaśniła agencja Reutera.

Technologia ta jest używana przy produkcji preparatów przeciw Covid-19 m.in. koncernów Pfizer/BioNTech i Moderna – przypomniała agencja.

Podczas konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił uwagę, ze pandemia Covid-19 obnażyła to, jak niebezpieczne i ograniczające możliwości reagowania jest uzależnienie od kilku przedsiębiorstw w kwestii zaopatrzenia w globalne dobra publiczne.

„Długo- i średniofalowo najlepszym sposobem na rozwiązanie kryzysów sanitarnych i uniwersalne zarządzanie opieką zdrowotną jest znaczne zwiększenie możliwości produkcji potrzebnych wyrobów do ochrony zdrowia przez wszystkie regiony (świata)” – powiedział szef WHO.

Tego samego dnia prezydent RPA Cyril Ramaphosa zaapelował, by szczepionki przeciw Covid-19 w ramach programu COVAX i Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) były dostępne w lokalnych centrach produkcji.

W podobnym tonie wypowiedział się także prezydent Senegalu Macky Sall. „Naszym celem jest, by 60 proc. szczepionek podawanych w Afryce (…) było tam produkowanych” – powiedział.

W Brukseli od czwartku trwa 6. szczyt UE i UA.

Celem programu COVAX jest sprawiedliwa dystrybucja szczepionek na świecie i dostarczanie ich do krajów rozwijających się. COVAX jest współprowadzony przez WHO i GAVI. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk