Senat rekomenduje poprawki do ustawy o wsparciu zakupu telewizyjnego dekodera

Karol Kwiatkowski17 lutego, 202214 min

Senat w środowym głosowaniu podjął uchwałę o przyjęciu ustawy dotyczącej wsparcia zakupu dekodera do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej z poprawkami, wprowadzającymi m.in. sankcje finansowe za sprzedaż odbiorników cyfrowych, które nie odpowiadają standardom.

Senatorowie chcą w ten sposób zapobiec nadużyciom polegającym na sprzedaży starych technologicznie odbiorników. Dodano także wskazanie, że świadczenie przysługuje na zakup jedynie fabrycznie nowego sprzętu.

Zmiany zaproponowane przez Senat mają również pozwolić na wykorzystanie bonu na zakup nie tylko samego dekodera, ale również zakup nowego odbiornika telewizyjnego wyposażonego w dekoder do odbioru kanałów w nowym standardzie nadawania.

Senatorowie wnoszą też o skreślenie przepisu określającego maksymalny limit wydatków budżetowych na wsparcie zakupu dekodera.

Przegłosowana we wtorek przez Senat ustawa została uchwalona przez Sejm 8 lutego. Chodzi o ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej tv cyfrowej.

Ustawa ustanawia świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych, będących w trudnej sytuacji materialnej, na zakup dekoderów, umożliwiających odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie, który zostanie wprowadzony w tym roku.

Wniosek o dopłatę, według noweli, będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap – od 28 marca 2022 r. dotyczyć będzie województwa dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap – od 25 kwietnia 2022 r. – województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci etap – od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego. Czwarty etap – od 27 czerwca 2022 r. – województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Prezes

    18 lutego, 2022 at 6:32 am

    I tym sposobem ludzie którzy niepłacą abonamentu sami sie podpi….dobrze to politycy sobie obmyślili

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk