Europosłowie chcą zdecydowanych działań w UE w walce z rakiem

Magdalena Targańska15 lutego, 20222 min

Parlament Europejski będzie debatował i głosował nad propozycjami dotyczącymi środków i działań, jakie UE musi podjąć w walce z rakiem.

Najważniejsze rekomendacje parlamentarnej Komisji Specjalnej ds. Walki z Rakiem (BECA) z grudnia ubiegłego roku, obejmują ułatwienie dostępu do transgranicznej opieki zdrowotnej i badań klinicznych dla pacjentów chorych na raka oraz rozszerzenie stosowania wspólnych procedur zamówień publicznych.

Europosłowie chcą też skuteczniejszego zarządzania niedoborami leków na raka, zagwarantowania „prawa do bycia zapomnianym” dla osób, które zwyciężyły chorobę oraz zapewnienia równego dostępu do innowacyjnych leków i terapii.

W sprawozdaniu uwzględniono również główne wnioski wyciągnięte z konsultacji społecznych przeprowadzonych przez BECA w sprawie wpływu pandemii COVID-19 na opiekę onkologiczną w UE.

Debata w PE odbędzie się we wtorek rano, a głosowanie zaplanowane jest na środę.

Komisja Specjalna Parlamentu Europejskiego ds. Walki z Rakiem (BECA) została utworzona w czerwcu 2020 roku i zakończyła swoją kadencję 23 grudnia 2021 roku. Komisja zorganizowała bezprecedensowy proces konsultacji poprzez serię wysłuchań publicznych. Europosłowie wymieniali również poglądy z parlamentami narodowymi oraz z organizacjami międzynarodowymi i ekspertami. Przewodniczącym komisji BECA był Bartosz Arłukowicz (EPL).

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

Źródło informacji: EuroPAP News

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk