Francja: ponad 32 tys. ludzi na legalnych protestach przeciw restrykcjom sanitarnym

Karol Kwiatkowski13 lutego, 20222 min

Ponad 32 tys. osób demonstrowało w sobotę we Francji przeciwko restrykcjom sanitarnym i rosnącym cenom benzyny – przekazało MSW. Resort nie uwzględnił w tej liczbie osób demonstrujących w Paryżu w ramach tzw. konwojów wolności, uzasadniając, że protest ten odbył się bez odpowiednich zezwoleń.

Ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że w całym kraju zorganizowano 149 „legalnych” manifestacji, w których udział wzięło ponad 32 tys. osób.

Agencja AFP poinformowała, że w ramach „konwojów wolności”, inspirowanych protestami kanadyjskich kierowców ciężarówek przeciw obostrzeniom epidemicznym, przyjechało do Paryża około 3 tys. samochodów.

Francuska policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych wobec demonstrantów próbujących zablokować centrum Paryża, w tym Pola Elizejskie. Jak zauważyła AFP, po raz pierwszy od protestów ruchu „żółtych kamizelek” w 2018 r. na ulice miasta skierowano pojazdy opancerzone żandarmerii.

Szef MSW Gerald Darmanin wskazał, że w sobotę w Paryżu w związku z „konwojami wolności” wymierzono 337 grzywien i dokonano 54 zatrzymań.

Policja zatrzymała też 500 zmierzających do Paryża pojazdów. Do pilnowania porządku w stolicy skierowano blisko 7,2 tys. policjantów i żandarmów.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk