Rzecznik Praw Pacjenta wydał zakaz stosowania amantadyny przez dr. Bodnara

Karol Kwiatkowski12 lutego, 202254 min

Rzecznik Praw Pacjenta wydał w piątek decyzję, w której uznał, że placówka medyczna Optima z Przemyśla, poprzez stosowanie u pacjentów chorych na COVID-19 amantadyny, narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnego aktualną wiedzą medyczną. Tym samym decyzja obejmuje zakaz stosowania amantadyny przy leczeniu COVID-19, którą to metodę propaguje dr Włodzimierz Bodnar, szef przychodni Optima.

Zakaz ten obowiązuje do czasu potwierdzenia skuteczności takiego postępowania medycznego w oparciu o wiarygodne i rzetelne dane naukowe.

– Nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność amantadyny. Jej stosowanie w przypadku COVID-19 może opóźnić podjęcie właściwego leczenia – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Postępowanie w tej sprawie Rzecznik Praw Pacjenta wszczął m.in. na podstawie zawiadomienia z Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym NFZ podniósł, że stosowanie tej metody nie jest udowodnione naukowo oraz, że jej stosowanie może nosić znamiona prowadzenia eksperymentu medycznego bez dochowania wymogów określonych w przepisach prawa. NFZ podniósł także stosowanie u pacjentów przez placówkę medyczną amantadyny w dawkach przekraczających maksymalne dawki przewidziane dla leku oraz stosowanie tego leczenia wobec pacjentów, u których nie przeprowadzono testu w kierunku COVID-19, a więc nie potwierdzono w ogóle zakażenia.

– Leczenie amantadyną, poza samą nieskutecznością tej terapii, może nieść ze sobą jeszcze jedno bardzo ważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów – dawać pacjentom złudne poczucie skutecznego leczenia, powodując opóźnienie podjęcie skutecznej terapii – mówi Rzecznik Praw Pacjenta.

Placówka ma prawo odwołania się od tej decyzji do sądu administracyjnego, niemniej jest ona natychmiastowo wykonalna od samego momentu otrzymania jej przez placówkę. „Jako Rzecznik Praw Pacjenta, kierując się troską o bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów, nie mogę podjąć innej decyzji niż zakazać stosowania amantadyny do czasu, kiedy badania naukowe potwierdzą jej skuteczność” – dodaje Bartłomiej Chmielowiec.

– W leczeniu w szpitalu pacjentów we wczesnej fazie z umiarkowanym bądź ciężkim covidem nie ma różnic między stosowaniem placebo i amantadyny – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

5 comments

 • Dorota

  12 lutego, 2022 at 8:23 am

  Nawet Rzecznik Praw Pacjenta nie może zakazać człowiekowi leczyć się jak chce.

  Reply

 • Dorota

  12 lutego, 2022 at 8:26 am

  Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec jest prawnikiem NIE ZNA się na leczeniu. Bartłomiej Chmielowiec (MBA) – Rzecznik Praw Pacjenta, radca prawny, wcześniej dyrektor w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pracował też w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Biurze Rzecznika Finansowego. Urząd Rzecznika Praw Pacjenta sprawuje od 30 października 2017 r.

  Reply

  • Flinstone

   12 lutego, 2022 at 9:57 am

   W tych czasach wypowiadaja sie tylko ekonomisci i dziennikarze, lekarze moga tylko zamknac dzioby I postepowac zgodnie z wytycznymi

   Reply

 • Życzliwy

  12 lutego, 2022 at 11:56 am

  To nie jest jedyny lek, który leczy wszystkich, ale pomaga w ponad połowie przypadków. Skąd to wiem?
  Poniżej podaję linki (po angielsku) do ponad 300 niezależnych badań z całego świata przeprowadzonych dla HCG:
  https://hcqmeta.com/

  Na dzień dzisiejszy tj. 12.02.2022, 33 z 35 badań dotyczących wczesnego etapu infekcji (zaraz przy pierwszych objawach) pokazuje 64% poprawy dla HCG (chlorowodorku amantadyny), tzn. na 100 osób zażywających lek, 64 uniknęło dalszego rozwoju infekcji:
  https://hcqmeta.com/#fig_fpearly

  Oczywiście są lepsze rezultaty, na przykład dla iwermektyny, która niestety jest w Europie niedostępna widzimy aż 83% poprawy dla profilaktyki (z angielskiego Prophylaxis), czyli zanim pojawią się objawy:
  https://ivmmeta.com/#fig_fpep

  Dla zainteresowanych podaję główny link do zbioru wszystkich badań wszystkich leków badanych pod kątem skuteczności na różnych etapach infekcji wraz z ich adopcją w poszczególnych krajach świata, zachęcam do lektury:
  https://c19adoption.com/

  Reply

  • Ewa

   15 lutego, 2022 at 8:21 am

   Cenna wiedza, dziekuje

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk