Prof. Barczyk: w leczeniu COVID-19 w szpitalu nie ma różnic w stosowaniu placebo i amantadyny

Karol Kwiatkowski11 lutego, 202225 min

W leczeniu w szpitalu pacjentów we wczesnej fazie z umiarkowanym bądź ciężkim covidem nie ma różnic między stosowaniem placebo i amantadyny – poinformował w piątek prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przekazał, że zwrócił się do prezesa Agencji Badań Medycznych o zaprzestanie rekrutacji pacjentów i zakończenie badania.

Profesor uczestniczył w konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia, poświęconej pierwszym wynikom badań klinicznych dotyczących stosowania amantadyny w leczeniu pacjentów z COVID-19.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że badania kliniczne amantadyny realizowały na mocy umów z ABM dwa podmioty – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. Prof. Adam Barczyk – jak wyjaśnił – koordynował badanie w Górnośląskim Centrum Medycznym. Badanie w Lublinie jest jeszcze w toku.

Profesor Barczyk wskazał, że zrandomizowanych było 163 pacjentów (badania randomizowane to takie, podczas których przydziela się losowo pacjentów do zespołu otrzymującego lek lub do zespołu otrzymującego placebo – PAP).

„Ponieważ część pacjentów nie zgodziła się na kontynuację badań, bądź wycofała zgodę, z grupy zrandominowanych analiza dotyczy 149 chorych, 78 otrzymało amantadynę, 71 placebo. Badanie było podwójnie +zaślepione+, do tego momentu nie wiedzieliśmy, jakie są wyniki” – mówił prof. Barczyk.

Badanie, jak zaznaczył, było prowadzone w populacji pacjentów ze szpitalnym covidem – „we wczesnej fazie pacjentów z umiarkowanym bądź ciężkim covidem, czyli u tych, którzy są na początku choroby, ale trafili do szpitala, bo zaczyna się zapalenie płuc, pojawia się desaturacja, niedotlenienie we krwi”.

Dodał, że badania prowadzone przez prof. Konrada Rejdaka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie dotyczy innej populacji.

„Podsumowując, wyniki wskazują w sposób jednoznaczny, że w populacji pacjentów z COVID-19 leczonych w szpitalu nie ma żadnych różnic między tymi, którzy stosowali placebo bądź tymi, którzy stosowali amantadynę” – poinformował prof. Barczyk. Dlatego, jak podał, zwrócił się do prezesa Agencji Badań Medycznych o zaprzestanie rekrutacji pacjentów i zakończenie badania.

Wiceminister Miłkowski zaznaczył, że amantadyna nie jest i nigdy nie była zalecana w przebiegu COVID-19 przez żadne towarzystwa naukowe.

„Nadal można prowadzić badania kliniczne, są prowadzone badania, ale to jest zupełnie co innego. To jest badanie randomizowane. Zawsze naukowcy, za zgodą komisji etycznej, mogą dalej procedować” – stwierdził.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie MZ poinformuje o kolejnych wynikach badań. „Na dzień dzisiejszy (…) nie ma żadnych rekomendacji, że ten lek jest w jakikolwiek sposób bardziej skuteczny od placebo” – stwierdził. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Iwona Żurek, Katarzyna Herbut

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Dorota

  12 lutego, 2022 at 8:18 am

  Badania kliniczne nad amantadyną w oxfordzie wykazały, że amantadyna powstrzymuje namnażanie się wirusa.

 • Życzliwy

  18 lutego, 2022 at 7:31 am

  To nie jest jedyny lek, który leczy wszystkich, ale pomaga w ponad połowie przypadków. Skąd to wiem?
  Poniżej podaję linki (po angielsku) do ponad 300 niezależnych badań z całego świata przeprowadzonych dla HCG:
  https://hcqmeta.com/

  Na dzień dzisiejszy tj. 12.02.2022, 33 z 35 badań dotyczących wczesnego etapu infekcji (zaraz przy pierwszych objawach) pokazuje 64% poprawy dla HCG (chlorowodorku amantadyny), tzn. na 100 osób zażywających lek, 64 uniknęło dalszego rozwoju infekcji:
  https://hcqmeta.com/#fig_fpearly

  Oczywiście są lepsze rezultaty, na przykład dla iwermektyny, która niestety jest w Europie niedostępna widzimy aż 83% poprawy dla profilaktyki (z angielskiego Prophylaxis), czyli zanim pojawią się objawy:
  https://ivmmeta.com/#fig_fpep

  Dla zainteresowanych podaję główny link do zbioru wszystkich badań wszystkich leków badanych pod kątem skuteczności na różnych etapach infekcji wraz z ich adopcją w poszczególnych krajach świata, zachęcam do lektury:
  https://c19adoption.com/

Leave a Reply

Koszyk