Rau: bardzo niepokoi nas sytuacja bezpieczeństwa wokół Ukrainy

Magdalena Targańska10 lutego, 20223 min

Bardzo niepokoi nas sytuacja bezpieczeństwa w i wokół Ukrainy, zarówno w Donbasie, jak i jeśli chodzi o obecność wojskową Rosji wzdłuż granicy Ukrainy i na Białorusi; będę chciał zachęcać uczestniczące w tym konflikcie państwa do poszukiwania wspólnej płaszczyzny – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau.

Szef polskiej dyplomacji – pełniący obecnie funkcję przewodniczącego OBWE – przebywa z wizytą na Ukrainie. W czwartek Rau spotkał się z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą.

Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że to bardzo ważna wizyta, bo przebywa w Kijowie jako przewodniczący OBWE. „Stanowimy bardzo szeroką, zróżnicowaną grupę 57 krajów, aczkolwiek nie wszystkie one podzielają podobne wartości i poglądy. Stąd pojawiają się spory w łonie tej organizacji” – powiedział Rau. Zaznaczył jednocześnie, że OBWE posiada mechanizmy wspierające dialog i współpracę.

„Bardzo niepokoi nas sytuacja bezpieczeństwa w i wokół Ukrainy, zarówno w Donbasie, jak i jeśli chodzi o rosnącą obecność wojskową Rosji wzdłuż granicy Ukrainy i na Białorusi” – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Podkreślił, że – jako przewodniczący OBWE – „będzie chciał zachęcać uczestniczące w tym konflikcie państwa do poszukiwania wspólnej płaszczyzny”. Zaznaczył, że w tym kontekście w przyszłym tygodniu uda się do Moskwy.

„Wspieranie formatu rozwiązywania konfliktów przez OBWE i rozwiązań pokojowych jest priorytetem dla Polski. Jest to struktura, która przewiduje odpowiednią misję monitorującą na Ukrainie, czyli ułatwienie dialogu i obserwacja w sposób nieuprzedzony wydarzeń na miejscu” – podkreślił Rau. (PAP)

autorki: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Wiktoria Nicałek

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk