Błaszczak: 350 żołnierzy Marines wzmocni siły Wielkiej Brytanii stacjonujące w Polsce

Magdalena Targańska10 lutego, 20222 min

350 żołnierzy, brytyjskich Marines, wzmocni siły Wielkiej Brytanii stacjonujące w Polsce, traktujemy to jako wyraz solidarności państw NATO, żołnierze wzmocnią bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu – powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak.

„Z sekretarzem Benem Wallace’em, sekretarzem w rządzie Jej Królewskiej Mości uzgodniliśmy, że 350 żołnierzy, brytyjskich Marines, wzmocni siły Wielkiej Brytanii stacjonujące w Polsce” – powiedział Błaszczak na konferencji prasowej.

Podkreślił, że brytyjscy Marines stacjonując w Polsce znacząco wzmacniają bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. „Po żołnierzach amerykańskich, którzy przybyli do Polski, teraz przybywają żołnierze brytyjscy, traktujemy ten fakt jako wyraz solidarności państw tworzących Sojusz Północnoatlantycki” – powiedział Błaszczak.

Przypomniał, że w Orzyszu stacjonują już żołnierze brytyjscy. „Żołnierze brytyjscy także wzmacniają naszych żołnierzy przy osłonie granicy z Białorusią, już od ubiegłego roku inżynierowie z wojsk brytyjskich wspierają polskie Siły Zbrojne” – powiedział szef MON.

W poniedziałek po spotkaniu z Błaszczakiem Wallace zapowiedział wysłanie do Polski dodatkowych 350 żołnierzy. Żołnierze mają wspierać stronę polską w zakresie wspólnych ćwiczeń, planowania awaryjnego i budowania potencjału w obliczu gromadzenia się sił rosyjskich na granicy z Ukrainą. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Jakub Borowski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk