Premier: konsekwencje COVID-19 dotyczą nie tylko medycyny, stąd poszerzenie kompetencyjne Rady ds. COVID-19

Konsekwencje COVID-19 zostaną z nami na dłużej, dotyczą one nie tylko medycyny, służby zdrowia, ale też edukacji, gospodarki czy spraw społecznych. Stąd poszerzenie kompetencyjne Rady ds. COVID-19 – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki przed pierwszym posiedzeniem tego organu.

Morawiecki podkreślił, że „konsekwencje COVID-19, konsekwencje tej epidemii nie tylko zostaną z nami na rok 2022”. „Ale jestem przekonany, że konsekwencje zostaną na dłużej i te konsekwencje mają charakter w dużym stopniu związany z medycyną, ze służbą zdrowia, ale przecież dalece nie tylko. One mają ogromny wpływ na edukację, na funkcjonowanie gospodarki, na sprawy społeczne, na psychikę dzieci, młodzieży i dorosłych” – zwracał uwagę premier.

Mówił, że to są tematy, które będą miały charakter priorytetowy. „I stąd też poszerzenie kompetencyjne całej Rady ds. COVID-19 na sugestię pana przewodniczącego prof. Andrzej Horbana, ministra Adam Niedzielskiego, ministra Waldemara Kraski” – mówił Morawiecki.

Podkreślił, że sytuacja jest wyjątkowa. „Jesteśmy poddawani różnego rodzaju presjom społecznym, publicznym tych, którzy z jednej lub z drugiej strony mają taki a nie inny pogląd na to, czy należy akurat właśnie luzować różnego rodzaju rygory, obostrzenia, czy należy może postępować inaczej” – zaznaczył premier.

Mówił, że rzeczywiście w „pewnym konflikcie stoją ze sobą z jednej strony racje medyczne, racje służby zdrowia, które mają wspólny mianownik pod nazwą prawda (…) i po drugiej stronie z kolei oczekiwania, które mają wspólny mianownik o charakterze, czy pod nazwą wolność”.

Wyjaśnił, że w tym drugim aspekcie „ludzie uważają, że mogą po prostu robić to, co uważają za właściwe”.

Morawiecki zaznaczył, że pojednanie tych dwóch wartości przyświecało rządowi od dwóch lat walki z epidemią. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Dorota

    9 lutego, 2022 at 11:02 am

    Dlaczego brane są pod uwagę sugestie panów prof. Andrzej Horbana, ministra Adam Niedzielskiego, ministra Waldemara Kraski” ? Konflikt interesów członków pierwszej rady medycznej został już udowodniony a konsekwencji nie widać. Bardzo nieładnie, że powoływana jest rada wedle upodobań premiera. Chciałabym zobaczyć w tej radzie niezależnych lekarzy: dr Martykę, Dr Hałata, Dorotę Sienkiewicz, Bodnara, Witczaka, itd.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk