UNESCO: bezprecedensowy kryzys w sektorze kultury z powodu pandemii Covid-19

Karol Kwiatkowski8 lutego, 20223 min

Pandemia Covid-19 doprowadziła w sektorze kultury do kryzysu bez precedensu – oceniła dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay we wstępie do najnowszego raportu tej organizacji.

W wyniku globalnego kryzysu wywołanego koronawirusem w 2020 roku w sektorze kreatywnym ubyło 10 mln miejsc pracy. Dodatkowym problemem dla branży jest postępująca cyfryzacja – zaznaczono w dokumencie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury.

„Na całym świecie miejsca do tworzenia sztuki i dzielenia się nią, takie jak muzea, kina, teatry i sale koncertowe, musiały zamknąć podwoje. Dla wielu artystów sytuacja była trudna już wcześniej, jednak dopiero teraz (tj. wraz z nastaniem pandemii – PAP) stała się ona nie do utrzymania i zaczęła zagrażać twórczej różnorodności” – wskazano.

UNESCO zauważa, że choć sektor kultury jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie, jest także jednym z najbardziej narażonych na kryzysy, a także bywa często pomijany w publicznych i prywatnych inwestycjach.

Główna agenda ds. kultury ONZ w raporcie wezwała rządy do ochrony miejsc pracy w kulturze, w tym także artystów. Proponuje, by w branży ustanowić płacę minimalną, jak również wyższą emeryturę i wprowadzenie płatnego chorobowego dla freelancerów.

„Musimy zastanowić się, jak zbudować bardziej przyjazne i włączające środowisko pracy dla artystów i pracowników kultury, którzy są kluczowi dla społeczeństwa na całym świecie” – apelował w oświadczeniu organizacji zastępca dyrektora generalnego UNESCO ds. kultury Ernesto Ottone.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk