Lubuskie: spore zainteresowanie całodobowym punktem wymazowym

Magdalena Targańska8 lutego, 20223 min

W woj. lubuskim na parkingu centrum handlowego przy ul. Batorego w Zielonej Górze działa jeden całodobowy punkt wymazowy w kierunku koronawirusa. Minionej nocy z jego usług skorzystało ok. 50 osób – poinformował PAP prowadzący punkt Piotr Awuku z Medawu Usługi Ratownictwa Medycznego.

Punkt mieści się w kontenerze ustawionym na parkingu. By oddać wymaz, należy podejść do okienka. Procedura trwa około trzech minut.

Punkt uruchomiono na początku lutego br. Początkowo był czynny od godz. 8.00 do 20.00, a od 7 lutego br. pracuje w systemie całodobowym – jako jedyny w woj. lubuskim.

Od uruchomienia z jego usług skorzystało około 900 osób. Miniona noc (z 7 na 8 lutego br.) była pierwszą, kiedy był otwarty również o tej porze.

„Od północy pobraliśmy wymazy od około stu osób, a samej nocy od około 50. Przychodzili ludzie w różnym wieku, nie ma tutaj jakieś reguły” – powiedział PAP Awuku.

Zlecenie na test PCR może wystawić m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz dyżurujący na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku koronawirusa za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl dotyczy również lekarzy, którzy nie mają umów z NFZ.

Ponadto każda osoba, która podejrzewa zakażenie, może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza online. Testy można wykonać w punktach pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które działają w całym kraju.

Szybkie testy antygenowe można zrobić w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania. Na ten test nie jest potrzebne skierowanie.

Wykaz wszystkich punktów pobierania wymazów w kierunku koronawirusa w woj. lubuskim jest na stronie internetowej lubuskiego oddziału NFZ. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk