Włochy: wiele dzieci nie pamięta już życia przed pandemią

Magdalena Targańska7 lutego, 20223 min

Wiele włoskich dzieci, w tym uczniów szkół podstawowych, prawie nie pamięta już życia przed pandemią. Niektóre wręcz uważają, że ludzie zawsze nosili maseczki. Część małych Włochów wie jednak, że kiedyś można było się obejmować.

Obraz dzieciństwa, rozbitego przez koronawirusa ukazują wypowiedzi przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej, opublikowane przez dzienniki „La Stampa” i „La Repubblica”. Jak się zauważa, wideo to skłania do refleksji i wywołuje smutek, bo dowodzi, że dzieci zaczynają już nie pamiętać tego, że kiedyś było inaczej, a wiele z nich jest zagubionych.

Na pytanie: „Czy pamiętasz życie przed Covid?”, mała dziewczynka odpowiada: „Nie, pamiętam tylko osoby, które miały maseczki”. Według niej ludzie zawsze je nosili.

Chłopiec w maseczce przyznał, że nie pamięta tego, co było wcześniej i wie tylko, że „kiedyś nie było Covidu”.

Niektóre dzieci nie wiedzą, że kiedyś chodziło się bez maseczek.

Jedna z uczennic pamięta swoją szkołę bez maseczki i to, że można było siedzieć koło siebie blisko podczas obiadu w stołówce. Inna przyznała, że życie przed pandemią było „piękne”. „Byliśmy bez maseczek, mogliśmy się obejmować i dawać sobie buziaki” – dodała.

„Można było kogoś uściskać, wszyscy byli razem” – to wspomnienie chłopca, który z wyraźnym smutkiem wspomniał, że w klasie nie było pojedynczych ławek. „Było cudownie” – powiedział.

Dzieci wyznały, że nie są szczęśliwe albo są mniej niż wcześniej.

„Kiedy to minie, będę bardzo szczęśliwa” – powiedziała włoska uczennica.

Mali Włosi pytani o przyszłość, wyrazili tylko nadzieję, że zniknie koronawirus.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk