Niemcy: gastronomia chce zniesienia godziny policyjnej i restrykcji

Magdalena Targańska6 lutego, 20223 min

Niemieckie Stowarzyszenie Hoteli i Restauracji (Dehoga) wzywa rząd i premierów krajów związkowych do opracowania ogólnokrajowego planu otwarcia dla gastronomii. Dehoga zaapelowała też o zniesienie godziny policyjnej – informuje w niedzielę DPA.

Obowiązuje ona nadal w Bawarii i pięciu innych krajach związkowych.

Przed kolejną planowaną konferencją premierów krajów związkowych i przedstawicieli rządu, Dehoga wystąpiła z sugestią, by rządy krajowe wspólnie z federalnym przygotowały jednolity planu otwarcia dla branży gastronomicznej w całym kraju.

„Ponieważ widać wyraźnie, że mimo wysokich wskaźników zapadalności Omikron nie wpływa na przeciążenie systemu opieki zdrowotnej, rząd federalny i władze krajów związkowych powinny szybko uzgodnić ogólnokrajowy plan otwarcia. Jeśli to możliwe, powinno to nastąpić już w połowie lutego, na najbliższej konferencji” – podkreśliła Ingrid Hartges, szefowa Dehoga w rozmowie opublikowanej na łamach „Rheinische Post””

Hartges wyjaśniła, że branży zależy na zniesieniu obowiązującej wciąż formuły 2G Plus, czyli restrykcji zezwalających na wstęp do lokalu wyłącznie osób z certyfikatem szczepień lub świadectwem wyleczenia z Covid-19 wraz z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

„Wieczorna godzina policyjna, nadal obowiązująca od godz. 22 w Bawarii i pięciu innych krajach związkowych, powinna zostać zniesiona natychmiast, ponieważ nie ma to sensu” – zaznaczyła Hartges. Podkreśliła też, że w jej opinii kluby i dyskoteki powinny również zostać ponownie otwarte.

Najbliższa konferencja rządu i premierów, na której mogą zapaść takie decyzje, zaplanowana jest na 16 lutego.

Autorka: Marzena Szulc (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk