We wtorek spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec

Magdalena Targańska5 lutego, 20223 min

W formacie Trójkąta Weimarskiego prezydent Andrzej Duda spotka się we wtorek w Berlinie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem; rozmowa będzie dotyczyła bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – powiedział PAP w sobotę szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

„W formacie Trójkąta Weimarskiego prezydent Duda spotka się w najbliższy wtorek z prezydentem Macronem i kanclerzem Scholzem” – przekazał PAP prezydencki minister.

Szrot poinformował, że tematem rozmowy przywódców będą sprawy bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Jak zaznaczył, do spotkania dojdzie we wtorek późnym popołudniem lub wieczorem w Berlinie.

O planowanym spotkaniu w Berlinie w formule Trójkąta Weimarskiego PAP informowała nieoficjalnie w połowie tygodnia.

W środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch potwierdził w TVP Info, że wkrótce może dojść do spotkania w formule Trójkąta Weimarskiego. Jak wówczas mówił, jeżeli uda się ustalić datę spotkania w formule Trójkąta Weimarskiego – tematem rozmowy będzie Ukraina. Kumoch zaznaczył również, że Polska proponuje, by przywódcy Polski, Niemiec i Francji spotkali się na początku przyszłego tygodnia, po powrocie prezydenta Dudy z Chin.

„Zarówno Francja, Niemcy jak i Polska podejmują różnego typu działania (dot. sytuacji na Ukrainie). (…) Każdy z tych krajów ma swoje kontakty i warto, aby przywódcy trzech wielkich państw europejskich tymi kontaktami się wymienili. Myślę, że to też byłaby okazja dla prezydenta Dudy do zreferowania swoich rozmów w Pekinie” – powiedział wówczas Kumoch. Szef BPM podkreślał też, że jest wola ze strony wszystkich trzech państw, aby się spotkać po raz pierwszy od dłuższego czasu w formule Trójkąta Weimarskiego.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk