Nowy lek Pfizera na COVID kosztuje 530 dolarów

– To nie jest tani lek. Kosztuje ok. 530 dolarów za opakowanie. Pojawia się więc pytanie, co będzie z refundacją, czy będzie ona całkowita – mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie o warunkowo dopuszczonym leku antywirusowym koncernu Pfizer.

Europejska Agencja Leków warunkowo autoryzowała dopuszczenie na rynek Unii Europejskiej przeciwwirusowego leku o handlowej nazwie Paxlovid. Jest on adresowany dla osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 i obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19.

Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych, które nie wymagają dodatkowego tlenu, a są w grupie ryzyka z możliwością ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Chodzi o osoby starsze, z obniżoną odpornością, cierpiących na rzadkie choroby.

– Składa się z dwóch związków aktywnych. W opakowaniu znajduje się 30 tabletek, z czego 20 stanowi substancja czynna PF-07321332, a 10 tabletek to rytonawir, który stosowany jest w terapii HIV. Zadaniem obydwu substancji jest blokada konserwatywnego enzymu proteazy wirusowej, którą koronawirus wykorzystuje do swojej replikacji. To powoduje, że traci on zdolność namnażania się – poinformowała prof. Szuster-Ciesielska.

– To lek adresowany dla osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 i obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Jego skuteczność jest bardzo dobra i wynosi 85-89 proc. – mówi profesor.

Zdaniem Patrizii Cavazzoni, dyrektor FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) ds. badań nad lekami, wprowadzenie do użytku leku na COVID-19 w postaci doustnej pigułki to ważny krok w walce z pandemią, zwłaszcza, że wciąż mamy do czynienia z nowymi wariantami wirusa SARS-CoV-2.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi zgłaszanymi podczas leczenia Paxlovidem były: zaburzenia zmysłu smaku, biegunka, wysokie ciśnienie krwi i bóle mięśni.

Paxlovid może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Eksperci podkreślają, że należy zachować ostrożność podczas podawania medykamentu pacjentom z wcześniej występującymi chorobami wątroby, zaburzeniami czynności enzymów wątrobowych lub zapaleniem wątroby. Tabletki nie są też zalecane ciężarnym oraz kobietom, które nie stosują antykoncepcji, a tym samym mogą zajść w ciążę. Z badań laboratoryjnych na zwierzętach wynika, że duże dawki leku mogą zaburzać wzrost płodu. Ponadto młode matki powinny przerwać karmienie piersią po rozpoczęciu stosowania tabletek.

Źródło: Polskie Radio, DOZ

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Flinstone

    4 lutego, 2022 at 10:23 am

    Chodzi o to aby wyssac od naiwniakow jak najwiecej w jak najkrotszym czasie, poki ktos sie nie obudzi.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk