Naukowcy z RPA opracowali własną wersję szczepionki Moderny

Magdalena Targańska4 lutego, 202213 min

Naukowcy z południowoafrykańskiej firmy Afrigen Biologics stworzyli własną wersję szczepionki firmy Moderna przeciw Covid-19. Chodzi o zwiększenie skali szczepień w Afryce, gdzie odsetek zaszczepionej populacji jest najniższy na świecie – podała w piątek BBC.

Firma z siedzibą w Kapsztadzie poinformowała, że w listopadzie zamierza rozpocząć badania kliniczne. Moderna wcześniej ogłosiła, że nie będzie egzekwowała ochrony patentowej swojej szczepionki, co umożliwiło naukowcom z RPA stworzenie własnej wersji tego preparatu.

„Użyliśmy do naszej szczepionki tej samej sekwencji, która jest w preparacie 1273 Moderny. To część globalnej inicjatywy, której celem jest pozwolenie krajom o niskich i średnich dochodach na osiągnięcie samowystarczalności” – wyjaśniła Petro Terblanche, dyrektorka Afrigen Biologics.

Szczepionka przeciw Covid-19 opracowana przez Modernę, podobnie jak preparat firm Pfizer-BionTech, oparta jest na technologii mRNA. Uczy ona komórki ludzkie wytwarzać białko, które wywołuje w organizmie odpowiedź immunologiczną przeciw koronawirusowi. Preparaty Moderny i Pfizera/BioNTechy były jednymi z pierwszych na świecie szczepionek przeciw Covid-19, które dopuszczono do użytku.

W wielu afrykańskich państwach w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 jest mniej niż 10 proc. ludności. Dla porównania w Ameryce Północnej odsetek ten sięga 60 proc., w Europie 63 proc., a w Azji 61 proc. W Afryce najlepsza sytuacja pod tym względem panuje w RPA, gdzie w pełni zaszczepiło się 27 proc. mieszkańców kraju.

BBC wskazała, że BioNTech planuje otworzyć zakład produkcji szczepionek w Afryce. Na kontynencie są planowane podobne obiekty, w których powstawać mają preparaty oparte na szczepionkach opracowanych w Chinach i Rosji.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • Flinstone

    5 lutego, 2022 at 7:18 am

    Czyli sa plany aby wirus byl z nami jeszcze przez wiele lat…. no powiedzmy do 2030 roku…. Afryce trzeba pomoc …. zachorowac

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk