Austria: parlament przyjął ustawę o obowiązkowych szczepieniach przeciw Covid-19

Karol Kwiatkowski3 lutego, 20222 min

Ustawa o obowiązku szczepień przeciw Covid-19 została przyjęta w czwartek wieczorem przez wyższą izbę austriackiego parlamentu, Radę Związkową, po tym jak zrobiła to izba niższa. Aby ustawa weszła w życie, podpis pod nią musi jeszcze złożyć prezydent – informuje agencja APA. Ustawa ma wejść w życie w najbliższych dniach.

Oczekuje się, że ustawa zacznie obowiązywać być może już w sobotę 5 lutego – ustaliła austriacka agencja prasowa.

Ustawowy obowiązek szczepienia przeciw Covid-19 dotyczyć będzie wszystkich osób mieszkających w Austrii, które ukończyły 18 lat. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży oraz osoby, które nie mogą być zaszczepione ze względów zdrowotnych. Warunkowo do wyjątków włączeni mają być też ozdrowieńcy.

Grzywny za nieprzestrzeganie przepisów będą wynosić od 600 do 3600 euro. Będą nakładane dopiero od 16 marca, po fazie przejściowej, która ma dać czas na uzupełnienie szczepień.

Odpowiednie rozporządzenie szczegółowe przygotowane zostanie przez ministerstwo zdrowia. Zawierać będzie szczegóły dotyczące wykonania przepisów, m.in. zakresie zatwierdzonych szczepionek czy wyjątków od obowiązku szczepień.

Marzena Szulc (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk