Spotify będzie ostrzegać przed dezinformacją dotyczącą Covid-19

Magdalena Targańska31 stycznia, 202213 min

Serwis streamingowy Spotify zapowiedział, że będzie zamieszczać ostrzeżenia przy podcastach, których tematem jest Covid-19, w celu zwalczania dezinformacji na temat koronawirusa – informuje w poniedziałek BBC.

Szef Spotify Daniel Ek przekazał w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej serwisu, że ostrzeżenia będą odsyłać użytkowników do centrum danych na temat Covid-19.

Decyzja jest spowodowana niedawnymi kontrowersjami dotyczącymi podcastu Joe Rogana, najpopularniejszej audycji na Spotify. W grudniu gościem podcastu był dr Robert Malone, specjalista chorób zakaźnych, który jest krytykowany przez lekarzy i naukowców za szerzenie dezinformacji na temat Covid-19 i szczepionek przeciwko tej chorobie.

Według regulaminu Spotify twórcy powinni unikać publikowania treści, które „promują niebezpieczne fałszywe albo mylące informacje medyczne, mogące spowodować szkody lub stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia publicznego”.

Ek napisał w oświadczeniu, że stało się dla niego jasne, że Spotify ma obowiązek „robienia więcej w celu zapewnienia równowagi i dostępu do powszechnie akceptowanych informacji pochodzących ze środowisk medycznych i naukowych”.

W zeszłym tygodniu muzycy Neil Young i Joni Mitchell domagali się usunięcia ich utworów z serwisu z powodu „szerzenia kłamstw” o Covid-19 przez Rogana. W odpowiedzi wideo opublikowanej na Instagramie Rogan odparł kierowane pod jego adresem zarzuty dotyczące szerzenia dezinformacji, jednak uznał umieszczanie ostrzeżeń na początku kontrowersyjnych odcinków za dobry pomysł.

Pod koniec 2020 roku Rogan zgodził się na przeniesienie swojego podcastu wyłącznie na Spotify w ramach umowy z tym serwisem opiewającej na 100 mln dolarów. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • klin

    31 stycznia, 2022 at 1:34 pm

    Super, ostrzeżenia cenzorów będą dla mnie drogowskazem, że właśnie ten materiał mówi prawdę. Dziękujemy Spotify!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk