Naczelna Rada Aptekarska: Zainteresowanie testowaniem w kierunku COVID-19 w aptekach może być znaczne

Karol Kwiatkowski24 stycznia, 20226 min

Tylko w grudniu 2021 r. apteki sprzedały blisko milion testów antygenowych w kierunku zakażenia koronawirusem. Zainteresowanie wykonaniem testu przez farmaceutę może być znaczne – powiedziała PAP Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Od 27 stycznia w aptekach uruchomione zostanie powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie.

W ocenie NRA procedura testowania w kierunku zakażania wirusem SARS-CoV-2 w aptekach powinna „zapewniać przede wszystkim poszanowanie godności i intymności pacjentów i zachowywać wysokie standardy sanitarno-epidemiologiczne”.

„Należy podkreślić, że apteki będące placówkami ochrony zdrowia, pełnią między innymi funkcję dystrybucyjną dla produktów leczniczych, dlatego testowanie powinno odbywać się w dedykowanym pomieszczeniu – tak zwanym pokoju opieki farmaceutycznej” – powiedziała Piotrowska-Rutkowska.

Podczas przeprowadzania testów diagnostycznych, kluczowe jest zabezpieczenie pracownika w odpowiedni sprzęt ochrony osobistej tj. jednorazowe fartuchy ochronne, rękawiczki, środki dezynfekujące czy maseczki ochronne. Pomieszczenie powinno być również regularnie wietrzone i dezynfekowane.

„Część procedur postępowania została już wypracowana. Od lipca ubiegłego roku farmaceuci realizują szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oczywiście w celu przeprowadzania testów diagnostycznych, a tym samym poszerzenia wachlarza usług świadczonych na rzecz pacjentów, potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie farmaceutów” – podkreśliła i dodała, że szkolenie powinno „przekazać standardy i wytyczne dotyczące warunków, w jakich testy mogłyby być przeprowadzane”.

Zaznaczyła, że w przypadku wysokiego zainteresowania pacjentów chcących wykonać test w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 właśnie w aptece, „oddelegowanie farmaceuty wyłącznie do przeprowadzania testów może być zasadne”.

„Biorąc pod uwagę fakt, że jedynie w grudniu apteki sprzedały blisko milion testów antygenowych w kierunku zakażenia koronawirusem, zainteresowanie wykonaniem testu przez wykwalifikowanego pracownika medycznego, jakim jest farmaceuta, może być znaczne” – podsumowała.

Według Jarosława Mateuszuka, kierownika apteki ogólnodostępnej w Augustowie, dotychczasowe doświadczenia w zakresie wykonywania szczepień przeciw COVID-19 wykazały ogromny potencjał aptek i fachowość farmaceuty w tym zakresie.

„Do tej pory wykonano w aptekach ponad milion szczepień wśród pacjentów powyżej 15. roku życia, co pokazuje na duże zaufanie skierowane do farmaceutów pracujących w aptekach” – powiedział i dodał, że istnieje pilna potrzeba zwiększenia liczby punktów do diagnostyki w kierunku koronawirusa a w aptekach czy w marketach cały czas są dostępne testy na COVID-19, które pacjent może kupić sam.

„Zatem dlaczego pacjent nie miałby skorzystać, wejść do apteki i zrobić taki test? Farmaceuta, jako wykwalifikowany pracownik medyczny może zinterpretować wynik i zarekomendować dalsze postępowanie” – dodał.

Odniósł się też do głosów diagnostów laboratoryjnych, że apteka nie jest odpowiednim miejscem właściwym do przeprowadzania takich testów. „Chciałbym zapewnić, że nie należy obawiać się wykonywania prostych badań diagnostycznych w aptekach. Apteka w swoim asortymencie posiada wiele testów, które można wykonać samodzielnie. Bez wątpienia z korzyścią dla pacjenta będzie, jeśli taki test przeprowadzi farmaceuta, który w razie pojawienia się wątpliwości zasugeruje kontakt z lekarzem lub skieruje do laboratorium” – podsumował. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk