Nie będzie dyscypliny w sprawie „ustawy Hoca”. Ilu posłów PiS zagłosuje przeciwko?

Nasza Polska20 stycznia, 20224 min

Za projektem „ustawy Hoca”, dotyczącym możliwości weryfikacji covidowej, zagłosuje zdecydowana większość posłów Prawa i Sprawiedliwości – zapewnił w czwartek wicerzecznik tego ugrupowania Radosław Fogiel. Dodał, że w tej sprawie nie będzie dyscypliny partyjnej.

Fogiel był pytany w TVP, czy zagłosuje za projektem tzw. ustawy Hoca, który zakłada umożliwienie pracodawcy m.in. weryfikację zaszczepienia pracownika. Projekt przygotowała grupa posłów PiS.

„Będę głosował za jej przyjęciem. To jest ustawa, która zwiększa bezpieczeństwo nas wszystkich korzystających z usług, ze sklepów, zwiększa bezpieczeństwo pracowników rozmaitych firm. Jednocześnie, w tej wynegocjowanej formie, różne obawy, które były formułowane, są już bezzasadne” – powiedział Fogiel.

Wyraził przy tym przekonanie, ze za projektem zagłosuje „zdecydowana większość posłów PiS”. „Nie ukrywam, że być może kilka osób będzie miało odrębne zdanie. Dlatego, żeby nie wprowadzać niepotrzebnego dodatkowego fermentu, władze klubu PiS zapowiedziały, że w tym przypadku nie będzie dyscypliny głosowania” – dodał.

Fogiel wykluczył też utratę przez PiS większości przy procedowaniu tego projektu.

Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają „umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli” nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa, powodującego chorobę COVID-19, w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. 11 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów. We wtorek Rada Ministrów pozytywnie oceniła tzw. projekt Hoca dotyczący weryfikacji covidowej.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk