Liczba wypadków i kolizji drogowych stale utrzymuje tempo wzrostowe. Odpowiada za to zwiększająca się niezwykle dynamicznie liczba pojazdów na drogach, a tym samym osób zmotoryzowanych. Dodatkowo szybkie tempo życia nie sprzyja niestety ostrożności. Wszędzie chciałoby się dotrzeć jak najszybciej, ale czasami ma to bardzo negatywny efekt w postaci zdarzenia drogowego. Winę sprawcy zdarzenia czasami trudno jest wyodrębnić jednoznacznie. Coraz częściej można spotkać się z terminem współwiny, która nie dotyczy tylko jednego sprawcy kolizji. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda ustalenie stopnia winy obu stron w kontekście OC, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele cennych wskazówek i praktycznych porad, dotyczących odpowiedzialności za spowodowanie kolizji i tego, jak się ma do tego ubezpieczenie OC.
1. Co to jest współwina?
2. OC przy obopólnej winie
3. Współwina – odszkodowanie z OC pomniejszone o stopień przyczynienia się do szkody
4. Współwina w kolizji drogowej – możliwość domagania się odszkodowania w sądzie
Co to jest współwina?
Zastanawiasz się, co to jest współwina? W większości przypadków, kiedy dochodzi do drogowego zdarzenia, sprawca kolizji jest jednoznaczny. Nie zawsze jednak tak jest. Zdarzają się czasami sytuacje, kiedy zarówno poszkodowany, jak i sprawca w jakimś stopniu przyczynili się do zdarzenia. W takiej sytuacji obie strony można uznać za poszkodowane. Wówczas można mówić o współwinie. Jak zatem wygląda dochodzenia odszkodowania w przypadku, kiedy odpowiedzialność dotyczy także drugiego kierowcy? Kto wypłaci odszkodowanie za spowodowanie szkody, kiedy możemy mówić, że następuje wina obopólna? Więcej sprawdzonych informacji na ten temat znajdziesz na stronie http://kalkulatoroc.org.pl/wspolwina-a-odszkodowanie-z-oc/.
OC przy obopólnej winie
Kwestią, która martwi wiele osób, jest to, jak współwina wpływa na odszkodowanie, które jest wypłacane przez ubezpieczyciela. Z pewnością zastanawiasz się, czy towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić Ci za poważne szkody, które poniosłeś podczas kolizji lub wypadku, jeśli zostałeś uznany za współwinnego? Na szczęście towarzystwo ubezpieczeniowe nie może w takiej sytuacji odmówić wypłaty. Co zatem się dzieje? To po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego leży ustalenie stopnia przyczynienia się do zdarzenia. Od tego, w jakiś stopniu odpowiadasz za zdarzenie, zależy wypłata ubezpieczenia. Jeśli ponosisz 30% odpowiedzialności, ubezpieczyciel o tę wartość pomniejszy odszkodowanie. Jeśli potrzebujesz więcej informacji dotyczących tej kwestii, zajrzyj na stronę kalkulatoroc.org.pl.
Współwina – odszkodowanie z OC pomniejszone o stopień przyczynienia się do szkody
Ze względu na to, że rośnie ilość zdarzeń drogowych, w których dochodzi do współwiny, towarzystwa ubezpieczeniowe coraz bardziej skrupulatnie sprawdzają stopień odpowiedzialności. Zdarza się, że towarzystwa starają się zawyżyć współwinę, żeby obniżyć kwotę wypłacanego ubezpieczenia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być domaganie się odszkodowania w sądzie.
Współwina w kolizji drogowej – możliwość domagania się odszkodowania w sądzie
Co zrobić w sytuacji, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe stara się zaniżyć kwotę wypłacanego ubezpieczenia? Sprawy, które dotyczą stopnia ustalenia winy stosunkowo często trafiają na drogę sądową. Jeśli sprawa jest skomplikowana, rozprawa sądowa może być najlepszym rozwiązaniem, żeby dokładnie przeanalizować całe zdarzenie drogowe i precyzyjnie określić stopień współwiny.