Austria: rząd organizuje loterię, by zachęcić do szczepień przeciwko Covid-19

Magdalena Targańska20 stycznia, 20223 min

Rząd austriacki ogłosił w czwartek uruchomienie krajowej loterii, która ma zachęcać do zaszczepienia się przeciwko Covid-19. Również w czwartek parlament będzie głosował nad wprowadzeniem od lutego obowiązku szczepień dla wszystkich dorosłych.

Austria jest jednym z najsłabiej zaszczepionych krajów Europy Zachodniej, zaszczepiło się tam ok. 72 proc. społeczeństwa. Z powodu rozprzestrzeniania się wariantu Omikron wskaźniki dziennych infekcji gwałtownie rosną, w środę – według danych Agencji Reutera – odnotowano ponad 27,6 tys. zakażeń. Rząd stara się jednak uniknąć kolejnego lockdownu.

„Co można wygrać na loterii? Kupony!” – powiedział na konferencji prasowej kanclerz Austrii Karl Nehammer. „Nauczyliśmy się z przeszłości i zrozumieliśmy, że loteria to najlepszy możliwy sposób na stworzenie systemu zachęt” – dodał.

Podczas konferencji rozdawano obecnym – zarówno zaszczepionym jak i niezaszczepionym – losy odpowiadające liczbie dawek, jakie otrzymali. Ci, którzy byli po zastrzyku przypominającym, dostawali trzy losy. Nehammer wyjaśnił, że trafiony los oznacza kupon podarunkowy o wartości 500 euro, a wygrywa jeden na dziesięć losów.

W czwartek parlament austriacki będzie głosował nad wprowadzeniem od lutego obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 dla wszystkich dorosłych. Grzywny za brak szczepionki będą się zaczynały od 600 euro i mogą sięgnąć 3,6 tys. euro. Jeśli uchwała wejdzie w życie, Austria będzie pierwszym krajem UE, w którym szczepienia będą obowiązkowe. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk