Rośnie liczba samobójstw wśród dzieci

Karol Kwiatkowski15 stycznia, 20224 min

Od początku stycznia do końca listopada ubiegłego roku aż 1339 nastolatków próbowało popełnić samobójstwo — wynika z danych Komendy Głównej Policji. To prawie 500 prób więcej niż przez cały 2020 r. Te liczby dotyczą również naprawdę małych dzieci. W przedziale wiekowym od 7 do 12 lat prób samobójczych było 51.

Według danych Komendy Głównej Policji od początku stycznia do końca listopada w Polsce doszło do 1339 prób samobójczych dzieci i nastolatków w wieku od 7 do 18 lat. W zeszłym roku aż 962 dziewczynek próbowało odebrać sobie życie. Z danych KGP wynika, że w przedziale wiekowym od 7 do 12 lat takich prób było 51, a w grupie wiekowej od 13 do 18 lat — aż 911.

W przypadku chłopców w wieku od 7 do 18 lat policjanci w zeszłym roku odnotowali 377 prób samobójczych. 353 przypadki dotyczyły chłopców w przedziale wiekowym od 13 do 18 lat, a 24 — chłopców w wieku 7-12 lat.

Rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka wskazał, że według policyjnych statystyk każdego dnia w Polsce śmiercią samobójczą ginie kilkanaście osób. — Pamiętajmy, że osoba zagrożona samobójstwem może mówić o popełnieniu samobójstwa, mieć problemy z jedzeniem i spaniem, drastycznie zmieniać swoje zachowanie, czy wycofywać się z kontaktów towarzyskich — przekazał inspektor.

— Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub okaleczać się. Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów, czy idei — tłumaczył policjant. Wskazał, że osoby planujące popełnić samobójstwo często dają sygnały ostrzegawcze, cicho wołając o pomoc.

— Nie ignorujmy takich zachowań. Szczera rozmowa i pomoc specjalisty może uratować czyjeś życie. Okażmy zrozumienie i chęć pomocy. Pamiętajmy, że nie ma sytuacji bez wyjścia i nikt nie pozostaje sam. Zawsze można liczyć na pomoc, choćby dzwoniąc pod numery telefonów: telefon Zaufania dla Dorosłych – 116 123, telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111, czy dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12″ — dodał rzecznik KGP.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk