Chcesz odszkodowanie za NOP? Najpierw zapłać 200 złotych!

Nasza Polska15 stycznia, 20223 min

Od 12 lutego rozpocznie się przyjmowanie wniosków o odszkodowanie za powikłania poszczepienne. Żeby jednak móc się ubiegać o jakiekolwiek pieniądze, najpierw trzeba będzie zapłacić 200 złotych. 

Ustawa tworząca Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych wchodzi w życie 27 stycznia. Według jej zapisów, 10 lutego powinien pojawić się wzór wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Pierwsze wnioski można będzie składać dwa dni później – 12 lutego. 

Co ważne, ustawa będzie działała wstecz, czyli będzie można wnosić o odszkodowanie za powikłania, które przydarzyły się od grudnia 2020 roku, kiedy ruszyła akcja szczepień przeciwko COVID-19. Odszkodowania będą zresztą wypłacane wyłącznie za powikłania po szczepieniach przeciwko tej jednej chorobie. Warunki konieczne zapisane w ustawie to: wystąpienie działania niepożądanego opisanego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, pobyt w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji o dowolnej długości. 

Maksymalna kwota świadczenia wyniesie 100 tysięcy złotych, na co składać się będzie kwota uzależniona od stopnia dolegliwości niepożądanego odczynu poszczepiennego oraz zwrot poniesionych przez pacjenta kosztów leczenia i rehabilitacji. 

Złożenie wniosku nie będzie jednak bezpłatne: trzeba będzie uiścić 200 złotych, które nie będą zwracane w przypadku odmowy przyznania świadczenia. Wnioski przyjmować będzie Rzecznik Praw Pacjenta. 

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk