Słowacja: dwie dawki szczepionki nie będą już wystarczać do udziału w życiu publicznym

Karol Kwiatkowski13 stycznia, 202234 min

Dopiero trzecia dawka szczepionki przeciwko Covid-19 będzie uprawniać do wstępu do niektórych miejsc publicznych lub udziału w niektórych imprezach na Słowacji. Rząd Eduarda Hegera skrócił w środę ważność zaświadczenia o przebyciu choroby ze 180 na 90 dni.

Rząd zdecydował także o zniesieniu zakazu zgromadzeń, który obowiązywał od listopada 2021 r.

Zmiany w honorowaniu zaświadczeń o przebytej chorobie lub posiadaniu dwóch dawek szczepionki przyjęto w związku ze spodziewaną falą wariantu Omikron. Mają obowiązywać od 19 stycznia br. i dotyczyć będą gości ośrodków wellness, siłowni i parków wodnych, a także bali i dyskotek.

Bez żadnych dalszych wymogów mogą z nich korzystać osoby mające trzy dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Osoby mające dwie dawki muszą dodatkowo okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jednocześnie ważność certyfikatów o przyjętych szczepionkach skrócono z 12 do 9 miesięcy.

Od środy obowiązuje nowa kwalifikacja imprez masowych i związanych z nią dopuszczalną liczbą uczestników oraz zasad, na jakich mogą w nich uczestniczyć.

Imprezy o najniższym ryzyku epidemicznym, czyli np. zawody sportowe, spektakle kinowe lub teatralne, mogą być organizowane maksymalnie dla 100 osób, które muszą mieć maseczkę ochronną klasy FFP2 i certyfikat covidowy, potwierdzający przyjęcie przynajmniej dwóch dawek szczepionki. Obowiązuje zakaz konsumpcji, a wszyscy uczestnicy muszą mieć miejsca siedzące. Nie wolno im wznosić okrzyków i śpiewać.

Udział w imprezach o średnim ryzyku pozwala na zajęcie także miejsc stojących, konsumpcję i śpiew. W dalszym ciągu potrzebna jest maseczka ochronna i certyfikat szczepień. Podczas imprez kulturalnych, kongresów lub nabożeństw może uczestniczyć 100 osób, lub mogą zająć 25 proc. miejsc.

Ostatnią kategorią są imprezy o najwyższym stopniu zagrożenia. Zaliczono do nich śluby i wesela, przyjęcia okolicznościowe, bale i dyskoteki oraz spotkania towarzyskie w lokalach gastronomicznych. Nie są na nich potrzebne maseczki ochronne, ale wymagane są trzy dawki szczepionki lub dwie oraz negatywny test na obecność koronawirusa. W takich imprezach może uczestniczyć do 20 osób, a organizator musi znać ich dane.

Piotr Górecki (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

3 comments

 • Grzegorz

  13 stycznia, 2022 at 8:34 am

  „Nie mogą wznosić okrzyków i śpiewać.” Jaki ten świat się zrobił popaprany przez jedną chorobę. Ciekawe co jeszcze wymyślą idioci którym się wydaje że pozjadali wszystkie rozumy.

  Reply

 • Iza

  14 stycznia, 2022 at 2:17 am

  Zapomnieli dodać o zakazie pierdzenia.Paranoja.
  Manipulacja w najlepszym wydaniu. Ciekawe z którą dawka ludzie się obudzą i zobaczą ze są oklamywani.
  Wspolczuje zaszczepionym.Juz czylabhm się.oszukana.Przez wasz uległość dalej trwa ten teatrzyk.

  Reply

 • Iza

  14 stycznia, 2022 at 2:18 am

  Zapomnieli dodać o zakazie pierdzenia.Paranoja.
  Manipulacja w najlepszym wydaniu. Ciekawe z którą dawka ludzie się obudzą i zobaczą ze są oklamywani.
  Wspolczuje zaszczepionym.Juz czylabym się oszukana.Przez wasz uległość dalej trwa ten teatrzyk.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk