Australia/ Kobieta aresztowana i poturbowana po odmowie okazania certyfikatu szczepionkowego

Magdalena Targańska13 stycznia, 20226 min

Kobieta, która odwiedziła w środę kawiarnię w Queensland, Australia, została aresztowana i poturbowana przez policję po tym, jak odmówiła pokazania funkcjonariuszom swojego certyfikatu szczepionkowego.

Aresztowanie 46-letniej kobiety zostało nagrane na wideo przez właściciela kawiarni Matta Straighta, który prowadzi Hervey Bay General Store. Straight mówi, że klientka dobrowolnie opuściła lokal i wielokrotnie powtarzała policji, że jest skłonna podać swoje dane, ale odmówiła podania swojej dokumentacji medycznej.

Na nagraniu widać, że kobieta, znana jako Rebecca, wyszła z kawiarni, gdy policja weszła, aby sprawdzić, czy klienci zostali zaszczepieni.

„Nie możecie mnie aresztować” – mówi Rebecca do pięciu policjantów, którzy próbują wsadzić ją na tył policyjnej furgonetki. – „Chętnie pokażę wam moje dane.”

Można usłyszeć, jak przechodnie mówią policji, aby „zostawić ją w spokoju”. Straight twierdzi, że postępowanie policji w tej sytuacji było przesadzone: „Myślę, że było to bardzo nieproporcjonalne użycie siły do rzekomego przestępstwa, które zostało popełnione” – powiedział.

I dodał: „Fakt, że Rebecca dobrowolnie opuściła lokal i była poza kawiarnią, kiedy policja ponownie zapytała ją o status szczepień, nie daje podstaw do aresztowania. Prawo stwierdza, że możesz zostać poproszony o opuszczenie lokalu, co klientka dobrowolnie uczyniła. Fakt, że nie chciała dostarczyć swojej dokumentacji medycznej po wyjściu z kawiarni nie jest podstawą do aresztowania kogoś.”

Rzecznik prasowy Queensland Police Service powiedział portalowi news.com.au, że kobieta została aresztowana i oskarżona o niepodanie swojego nazwiska i adresu oraz utrudnianie pracy policji.

„Działając na podstawie informacji od członków społeczeństwa, funkcjonariusze przyszli do kawiarni w Urangan w dniu 12 stycznia, aby upewnić się, że firma i jej klienci stosują się do aktualnych wskazówek Głównego Inspektora Zdrowia w zakresie zdrowia publicznego” – powiedział rzecznik policji. „Kobieta, która była klientem kawiarni, wielokrotnie odmawiała podania swoich danych, gdy podchodzili do niej funkcjonariusze. Po kilku ostrzeżeniach, 46-letnia kobieta Toogoom została aresztowana i oskarżona. Ma się pojawić w Hervey Bay Magistrates Court w dniu 10 marca”.

Policja powiedziała, że „zdecydowana większość” lokalnej społeczności była „bardzo posłuszna”.

Straight powiedział, że z nagrania jasno wynika, że kobieta była skłonna współpracować z policją: „Trzykrotnie stwierdza, że jest gotowa podać swoje dane. Nie utrudniała.” powiedział portalowi news.com.au „W wideo można usłyszeć jej stan trzy razy, że jest skłonna, aby podać swoje nazwisko i adres, ale nie jej dokumentację medyczną”.

Na Facebooku, gdzie Straight udostępnił film, napisał: „Rebecca jest twoją mamą, twoją ciocią, twoją siostrą. Po prostu chciała usiąść i cieszyć się filiżanką kawy jak normalny człowiek i został aresztowany, posiniaczona, i zatrzymana na 2 godziny, pobrane zostały odciski palców, otrzymała grzywnę w wysokości 1300 dolarów, termin rozprawy i była traktowana jak przestępca za to, że wypiła filiżankę kawy i z jakiegokolwiek powodu nie chciała pokazać swojej PRYWATNEJ dokumentacji medycznej”.

Źródło: news.com.au

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk