Funkcjonariuszka Straży Granicznej została ranna

Magdalena Targańska9 stycznia, 20224 min

– Od północy z soboty (08.01) na niedzielę (09.01) doszło do dwóch prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że w wyniku rzucania petard hukowych funkcjonariuszka Straży Granicznej doznała m.in. urazu głowy, została przewieziona do szpitala.

Rzeczniczka przekazała, że w sobotę granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 10 osób. – W tym dwóch obywateli Indii przedostało się przez rzekę Świsłocz na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Bobrownikach. Prawdopodobnie przeszli przez płyciznę – powiedziała por. Michalska.

W sobotę zatrzymano również sześć osób, które nielegalnie przekroczyły granicę w okolicach Mielnika. W tej grupie byli obywatele m.in. Palestyny, Egiptu, Syrii, Afganistanu.

Rzeczniczka SG podkreśliła, że natomiast ostatnia noc z soboty na niedzielę była bardziej niespokojna. Od północy do godz. 7.00 rano w niedzielę zatrzymano w sumie 33 osoby, które siłowo forsowały granicę polsko-białoruską.

Jak przekazała por. Michalska, zaraz po północy na odcinku ochranianym przez Straż Graniczną w Czeremsze „bardzo agresywna grupa” rzucała kamieniami w stronę polskich patroli i oślepiała je laserami. Na miejscu obecne były również osoby w mundurach białoruskich. W stronę polskich służb rzucano również petardami hukowymi. – 11 osobom udało się przekroczyć granicę, wśród nich byli obywatele Syrii i Libanu – dodała rzeczniczka.

– W wyniku rzucania tych petard hukowych, nasza funkcjonariuszka została przewieziona do szpitala. Doznała urazu głowy i prawdopodobnie złamania nosa – zaznaczyła por. Michalska.

Z kolei przed godz. 5.00 rano w niedzielę na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Szudziałowie funkcjonariusze zauważyli z wieży obserwacyjnej – przy użyciu sprzętów termowizyjnych i noktowizyjnych – grupę osób, która nielegalnie przekraczała granicę z Białorusi do Polski. – Na miejscu nasze patrole zatrzymały 16 cudzoziemców, w tym z Indii i Iraku. W czasie ich zatrzymywania, w stronę polskich patroli zaczęło się rzucanie kamieniami w samochody. Cudzoziemcy wyrywali też słupki ogrodzenia – dodała rzeczniczka SG.

Por. Michalska poinformowała, że na innych odcinkach granicy polsko-białoruskiej stwierdzono również uszkodzenia concertiny.

W 2021 roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości Podlaskiego i 68 miejscowości Lubelskiego. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk