40 tys. osób na demonstracji koronasceptyków w centrum Wiednia

Magdalena Targańska8 stycznia, 20222 min
Około 40 tys. osób zebrało się w sobotę po południu w centrum Wiednia, by po raz kolejny zaprotestować przeciwko działaniom państwa związanym z pandemią Covid-19 – podała policja. Marsz wokół historycznego śródmieścia przebiegał w większości pokojowo, ale policja zatrzymała kilku uczestników zgromadzenia – informuje w sobotę portal stacji ORF.

Wkrótce po starcie policja zatrzymała pochód pod gmachem Opery, gdy funkcjonariusze zauważyli u niektórych demonstrantów materiały pirotechniczne i inne niebezpieczne akcesoria, i postanowili te osoby skontrolować. Kilka osób chciało sforsować policyjną blokadę, na co policja zareagowała użyciem gazu pieprzowego. Zatrzymano kilka osób, po czym marsz był kontynuowany.

Wcześniej demonstranci zebrali się na Heldenplatz i na sąsiednim placu Marii Teresy. Po raz kolejny nieśli transparenty i znaki z hasłami m.in. przeciwko „przymusowym szczepieniom”. Do protestu użyli m.in. krowich dzwonków, rogów i gwizdków.

Do strzeżenia porządku podczas protestu skierowano ponad 1000 funkcjonariuszy, w tym policjanci z innych krajów związkowych.

Od 27 grudnia w Austrii zaczną obowiązywać zaostrzone restrykcje, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu Omikron. W listopadzie rząd zapowiedział, że szczepienia przeciw Covid-19 staną się obowiązkowe dla wszystkich obywateli. To pierwszy kraj europejski, w którym wprowadzane są takie zarządzenia.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × 2 =