Belgia: zawieszono 15 lekarzy za odradzanie pacjentom szczepień na koronawirusa

Magdalena Targańska6 stycznia, 20222 min
Krajowa Rada Izby Lekarskiej (CNOM) w Belgii – organizacja zawodowa, która zajmuje się m.in. sprawdzaniem, czy belgijscy lekarze przestrzegają kodeksu etyki – zawiesiła w ubiegłym roku tymczasowo 15 medyków, którzy odradzali swoim pacjentom szczepienia na Covid-19. Nałożone kary wynoszą od 1 miesiąca do dwóch lat zawieszenia.

Lokalne oddziały CNOM rozpatrzyły w 2021 r. dziesiątki skarg na lekarzy, które najczęściej pochodziły od ich kolegów – poinformował w czwartek w rozmowie z flamandzkim nadawcą radiowo-telewizyjnym VRT prezes Rady Michel De Neyer.

„Niektórzy lekarze otrzymali ostrzeżenie lub naganę, ale 15 lekarzy zostało zawieszonych” – oświadczył. Zastrzegł, że donoszenie na siebie nawzajem nie jest w normalnych warunkach traktowane jako „postawa koleżeńska”, przekonywał jednak, że obecna sytuacja jest „wyjątkowa”.

„Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraźnie pokazują, że dezinformacja prowadzi do zerwania zaufania, niższych poziomów szczepień i wyższych wskaźników infekcji” – tłumaczył De Neyer. (PAP)

autor: Artur Ciechanowicz

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

sześć − dwa =