Niedzielski: Przygotowaliśmy rozwiązania wzmacniające opiekę przedszpitalną nad pacjentem covidowym

Magdalena Targańska5 stycznia, 202224 min
W kontekście ogromnego zagrożenia przeciążenia infrastruktury szpitalnej ważnym elementem jest wzmocnienie opieki przedszpitalnej nad pacjentem covidowym. Przygotowaliśmy rozwiązania, które wzmacniają opiekę przedszpitalną – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski zaznaczył, że w kontekście ogromnego zagrożenia przeciążenia infrastruktury szpitalnej ważnym elementem jest wzmocnienie opieki przedszpitalnej nad pacjentem covidowym.

„Dlatego przygotowaliśmy takie rozwiązania, które wzmacniają opiekę przedszpitalną, w tym znaczeniu, że przeznaczoną dla pacjentów, którzy są na wczesnym stadium choroby, tuż po zdiagnozowaniu i ich opieka wymaga zastosowania specjalnych narzędzi” – mówił.

Przypomniał program PulsoCare dla pacjentów z dodatnim wynikiem testu na covid. „Przesyłamy takim pacjentom, którzy są w wieku powyżej 55 lat pulsoksymetr, który pozwala na monitorowanie parametru saturacji, czyli natlenienia krwi” – wyjaśnił.

Niedzielski dodał, że wyniki odczytów z pulsoksymetrów są następnie przesyłane do centrum zajmującego się monitorowaniem stanu pacjentów. „W przypadku tzw. odczytów alertowych następuje kontakt konsultanta bądź lekarza” – poinformował.

„Ten program funkcjonuje dłuższy czas, więc możemy się już pochwalić pewnymi liczbami, które dotyczą jego wykorzystania. Do tej pory z tego programu skorzystało, w tym sensie, że zarejestrowało się w nim, 930 tys. pacjentów. Więc jest to program o skali masowej, który zdecydowanie jest programem szerokopopulacyjnym” – ocenił.

Zastrzegł, że obecnie odczyty z pulsoksymetrów są dokonywane w Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej. „Wszystko dzieje się w ramach programu „Dom”. Mamy w tym programie blisko 300 konsultantów, którzy sprawują opiekę, czyli reagują na alertowe odczyty i dodatkowo 83 lekarzy, którzy sprawują bardziej specjalistyczną opiekę” – mówił.

Dodał, że od początku programu było 200 tys. pomiarów alertowych, co za każdym razem oznaczało kontakt konsultanta a czasem kończyło się wezwaniem zespołu ratownictwa medycznego.

„Wezwań zespołu ratownictwa medycznego było blisko 6 tys. Możemy powiedzieć, że w przypadku tych 6 tys. ludzi program pomógł uratować, być może, życie” – podkreślił.

Niedzielski zaapelował, by w razie dodatniego wyniku testu skorzystać z pulsoksymetru.(PAP)

Autor: Iwona Żurek, Magdalena Gronek

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 komentarze

 • Hofer

  5 stycznia, 2022 at 12:46 pm

  Ten pajac się słyszy co o mówi?

  Odpowiedz

 • Dorota

  5 stycznia, 2022 at 2:54 pm

  A co ze wzmocnieniem odporności naturalnej? Nie słyszałam aby min. Niedzielski zachęcał do witamin:( Wiem, że na witaminach on nie zna się. Nie potrzebnie ministrem zdrowia jest ekonomista.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 × 5 =