Blisko sześć miliardów złotych rząd przeznaczy na pomoc dla dzieci z niepełnosprawnościami

Nasza Polska4 stycznia, 20224 min

W najbliższych latach na program „Za Życiem” planujemy przeznaczyć 5,95 mld zł; w poprzedniej edycji było to 3,1 mld zł – przekazał we wtorek wiceminister rodziny Paweł Wdówik. Zaznaczył, że kompleksowa pomoc dla dzieci z niepełnosprawnościami wymaga współpracy międzyresortowej.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął uchwałę dotyczącą zmian w programie „Za życiem”. Od przyszłego, w ramach programu, realizowane będą nowe działania m.in. przygotowujące niepełnosprawną młodzież do wejścia na rynek pracy Na realizację programu w latach 2022-2026 przeznaczono około 6 mld złotych.

Wiceminister Wdówik na konferencji prasowej przypomniał, że program działa od 2017 r., a w ubiegłym roku został poddany ocenie przez rządowy zespół. „W czasie tej oceny przeanalizowaliśmy to, co wymaga zmian, w kierunku spełnienia oczekiwań rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością” – powiedział wiceminister.

Wskazał, że zasadniczą zmianą w programie „Za Życiem” jest prawie dwukrotne zwiększenie środków finansowych. „W poprzedniej edycji było to 3,1 mld zł. Na najbliższe lata przewidujemy kwotę 5,95 mld zł” – przekazał Wdówik.

Zaznaczył, że nie są to wszystkie środki przeznaczone na wsparcie osób niepełnosprawnych. „Rząd wdraża wiele działań, które są podejmowane przez różne resorty w ramach własnych budżetów, nieopisanych w programie” – dodał.

Wiceszef MRiPS podkreślił, że celem programu jest też wzmacnianie aktywności innych resorów w obszarze pomocy osobom niepełnosprawnym. Zwrócił uwagę, że sytuacja rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością to styk polityki rodzinnej, edukacyjnej i zdrowotnej.

„W zakresie ministerstwa rodziny przejęliśmy zadanie dotyczące stworzenia infolinii dla rodziców oraz portalu informacyjnego. To są elementy, które mają ze sobą współpracować po to, żeby udostępniać tak bardzo oczekiwaną, pełną informację i poprowadzenie rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością, by one bezpośrednio trafiały do miejsc, które oferują odpowiednie wsparcie” – powiedział Wdówik.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk