W ubiegłym tygodniu rząd przyjął uchwałę dotyczącą zmian w programie „Za życiem”. Od przyszłego, w ramach programu, realizowane będą nowe działania m.in. przygotowujące niepełnosprawną młodzież do wejścia na rynek pracy Na realizację programu w latach 2022-2026 przeznaczono około 6 mld złotych.
Wiceminister Wdówik na konferencji prasowej przypomniał, że program działa od 2017 r., a w ubiegłym roku został poddany ocenie przez rządowy zespół. „W czasie tej oceny przeanalizowaliśmy to, co wymaga zmian, w kierunku spełnienia oczekiwań rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością” – powiedział wiceminister.
Wskazał, że zasadniczą zmianą w programie „Za Życiem” jest prawie dwukrotne zwiększenie środków finansowych. „W poprzedniej edycji było to 3,1 mld zł. Na najbliższe lata przewidujemy kwotę 5,95 mld zł” – przekazał Wdówik.
Zaznaczył, że nie są to wszystkie środki przeznaczone na wsparcie osób niepełnosprawnych. „Rząd wdraża wiele działań, które są podejmowane przez różne resorty w ramach własnych budżetów, nieopisanych w programie” – dodał.
Wiceszef MRiPS podkreślił, że celem programu jest też wzmacnianie aktywności innych resorów w obszarze pomocy osobom niepełnosprawnym. Zwrócił uwagę, że sytuacja rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością to styk polityki rodzinnej, edukacyjnej i zdrowotnej.
„W zakresie ministerstwa rodziny przejęliśmy zadanie dotyczące stworzenia infolinii dla rodziców oraz portalu informacyjnego. To są elementy, które mają ze sobą współpracować po to, żeby udostępniać tak bardzo oczekiwaną, pełną informację i poprowadzenie rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością, by one bezpośrednio trafiały do miejsc, które oferują odpowiednie wsparcie” – powiedział Wdówik.(PAP)
Autorka: Karolina Kropiwiec