Portugalia: rząd zezwolił na przedstawianie zaświadczeń o przebyciu Covid-19 zamiast testów

Karol Kwiatkowski1 stycznia, 20222 min

Ministerstwo zdrowia Portugalii dopuściło w piątek możliwość korzystania z lekarskich zaświadczeń potwierdzających przechorowanie Covid-19 zamiast testów na Covid-19. Korzystać z tego dokumentu można pod warunkiem, że infekcja wystąpiła w ciągu ostatniego półrocza. 

Dotychczas ministerstwo zdrowia Portugalii wymagało w okresie od 30 grudnia do 1 stycznia przedstawiania w lokach gastronomicznych negatywnych testów na Covid-19. Potrzebne są one również osobom, które zamierzają uczestniczyć w sylwestrowo-noworocznych zabawach i wydarzeniach kulturalnych.

Podległa ministerstwu Generalna Dyrekcja Zdrowia w Lizbonie (DGS) wyjaśniła, że traktowanie na równych prawach testu i zaświadczenia o przebytej infekcji wynika z faktu, że w ciągu 180 dni badania mogą wykazywać, iż osoba jest chora na Covid-19, pomimo tego, że nie istnieje już ryzyko zakażania innych.

Decyzja resortu zdrowia to efekt licznych apeli stowarzyszeń medycznych oraz wirusologów, którzy wskazywali, że wymaganie od obywateli aktualnych testów na Covid-19 zmusza ich do częstego badania się i powiększa kolejki w placówkach medycznych, laboratoryjnych oraz w aptekach, zwiększając ryzyko zakażeń.

W piątek w wielu portugalskich miastach występują długie kolejki do punktów, w których wykonywane są testy na Covid-19, na podstawie których będzie można uczestniczyć w przyjęciach sylwestrowo-noworocznych.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk