W. Brytania/ Trzeci dzień z rzędu najwyższa liczba zakażeń od początku pandemii, a premier twierdzi, że kampania szczepień okazała się sukcesem.

Karol Kwiatkowski31 grudnia, 20214 min
Kampania szczepień okazała się sukcesem, dzięki niej nasza sytuacja jest nieporównywalnie lepsza niż rok temu, gospodarka się rozwija, rośnie zatrudnienie i inwestycje – powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w swoim noworocznym orędziu. Premier pominął fakt, że ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 189 213 nowych infekcji koronawirusem i że trzeci dzień z rzędu liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii jest najwyższa od początku pandemii.

„Szczęśliwego Nowego Roku! 2021 już prawie za nami i niezależnie od wciąż stawianych nam wyzwań i niepokojów dotyczących najbliższych tygodni i miesięcy, szczególnie tych związanych z wariantem Omikron i rosnącą liczbą hospitalizacji, jedno możemy powiedzieć na pewno – nasza sytuacja dzisiaj, 31 grudnia jest nieporównywalnie lepsza niż rok temu” – rozpoczął przemówienie do narodu Johnson.

Brytyjski premier wyliczył następnie osiągnięcia gospodarcze Wielkiej Brytanii w 2021 r., w tym najszybszy wzrost gospodarczy spośród krajów grupy G7, wyższy niż przed rozpoczęciem pandemii Covid-19 poziom zatrudnienia i wynoszące niemal 30 mld funtów inwestycje zagraniczne w brytyjski sektor nowych technologii.

„Istnieje jedna nadrzędna przyczyna, z powodu której Wielka Brytania była w stanie utrzymać najbardziej otwartą gospodarkę i społeczeństwo ze wszystkich największych krajów europejskich. To przez to, że Brytyjczycy heroicznie, dobrowolnie i w niewiarygodnej masie zareagowali na wezwanie do zaszczepienia się” – podkreślił Johnson.

Premier zaznaczył, że sukcesem okazała się również kampania szczepień przypominających. Wezwał również do ostrożnego świętowania Nowego Roku i przestrzegania obowiązujących ograniczeń.

Na koniec przemówienia Johnson zaapelował do osób, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19 o przyjęcie preparatu. Podkreślił, że w szpitalach wciąż leczonych jest wiele chorych.

„Niech to będzie wasze noworoczne postanowienie – znacznie łatwiejsze niż przejście na dietę, czy prowadzenie pamiętnika – umówcie się osobiście lub online, przyjmijcie zastrzyk, to sprawi, że 2022 rok będzie bardziej szczęśliwy dla nas wszystkich” – zakończył Johnson.

W środę wykryto 183 037 zakażeń, a we wtorek – 138 831.

Zmarło – według czwartkowych informacji – 332 kolejnych chorych na Covid-19, ale dane dotyczą też ofiar śmiertelnych, których nie ujęto w statystykach za okres od 24 do 29 grudnia.

Duży wzrost liczby zakażeń jest spowodowany rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron koronawirusa. Według władz medycznych jest to dominująca obecnie w Wielkiej Brytanii odmiana SARS-CoV-2, która wywołuje 90 proc. nowych infekcji.

(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiemnaście − czternaście =