„Szczęśliwego Nowego Roku! 2021 już prawie za nami i niezależnie od wciąż stawianych nam wyzwań i niepokojów dotyczących najbliższych tygodni i miesięcy, szczególnie tych związanych z wariantem Omikron i rosnącą liczbą hospitalizacji, jedno możemy powiedzieć na pewno – nasza sytuacja dzisiaj, 31 grudnia jest nieporównywalnie lepsza niż rok temu” – rozpoczął przemówienie do narodu Johnson.
Brytyjski premier wyliczył następnie osiągnięcia gospodarcze Wielkiej Brytanii w 2021 r., w tym najszybszy wzrost gospodarczy spośród krajów grupy G7, wyższy niż przed rozpoczęciem pandemii Covid-19 poziom zatrudnienia i wynoszące niemal 30 mld funtów inwestycje zagraniczne w brytyjski sektor nowych technologii.
„Istnieje jedna nadrzędna przyczyna, z powodu której Wielka Brytania była w stanie utrzymać najbardziej otwartą gospodarkę i społeczeństwo ze wszystkich największych krajów europejskich. To przez to, że Brytyjczycy heroicznie, dobrowolnie i w niewiarygodnej masie zareagowali na wezwanie do zaszczepienia się” – podkreślił Johnson.
Premier zaznaczył, że sukcesem okazała się również kampania szczepień przypominających. Wezwał również do ostrożnego świętowania Nowego Roku i przestrzegania obowiązujących ograniczeń.
Na koniec przemówienia Johnson zaapelował do osób, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19 o przyjęcie preparatu. Podkreślił, że w szpitalach wciąż leczonych jest wiele chorych.
„Niech to będzie wasze noworoczne postanowienie – znacznie łatwiejsze niż przejście na dietę, czy prowadzenie pamiętnika – umówcie się osobiście lub online, przyjmijcie zastrzyk, to sprawi, że 2022 rok będzie bardziej szczęśliwy dla nas wszystkich” – zakończył Johnson.
W środę wykryto 183 037 zakażeń, a we wtorek – 138 831.
Zmarło – według czwartkowych informacji – 332 kolejnych chorych na Covid-19, ale dane dotyczą też ofiar śmiertelnych, których nie ujęto w statystykach za okres od 24 do 29 grudnia.
Duży wzrost liczby zakażeń jest spowodowany rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron koronawirusa. Według władz medycznych jest to dominująca obecnie w Wielkiej Brytanii odmiana SARS-CoV-2, która wywołuje 90 proc. nowych infekcji.
(PAP)