Premier o doniesieniach ws. Pegasusa: służby na pewno będą wyjaśniać tę sprawę do końca

Magdalena Targańska30 grudnia, 20213 min

Służby na pewno będą wyjaśniać tę sprawę do samego końca, poprosiłem o to – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki pytany o doniesienia ws. wykorzystania systemu Pegasus.

Jego zdaniem w domenie publicznej jest więcej nieprawdziwych niż prawdziwych informacji w tej sprawie.

Premier Morawiecki był pytany na konferencji prasowej w Słostowicach w Łódzkiem, czy służby będą wyjaśniać sprawę doniesień nt. wykorzystywania systemu Pegasus do inwigilacji.

„Oczywiście, że tak, służby na pewno będą wyjaśniać tę sprawę do samego końca i jestem przekonany o tym, że jest tutaj więcej nieprawdziwych informacji niż prawdziwych wśród tego, co się pojawia w domenie publicznej, ale poprosiłem także służby o to, żeby sprawę wyjaśniły” – powiedział premier.

Amerykańska agencja prasowa Associated Press podała w ub. tygodniu, powołując się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, że za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do doniesień ws. Pegasusa, przypomniał, że „w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd”. Jak dodał, „sugestie, że polskie służby wykorzystują metody pracy operacyjnej do walki politycznej, są nieuprawnione”.

Lider PO Donald Tusk zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie wnosić o powołanie sejmowej komisji śledczej, która zbada wykorzystywanie systemu Pegasus przeciwko opozycji, a także zapowiedział powołanie analogicznej nadzwyczajnej komisji w Senacie. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Mateusz Babak

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk