Hiszpania: w związku z pandemią koronawirusa nasila się przemyt narkotyków do więzień

Magdalena Targańska29 grudnia, 20212 min
W zakładach karnych w Hiszpanii nasila się przemyt narkotyków, będący skutkiem restrykcji sanitarnych, spowodowanych pandemią Covid-19; tylko od czerwca br. zatrzymano 24 osoby próbujące wnieść do więzienia narkotyki – poinformował w środę dziennik “El Pais”.

Według stołecznej gazety wśród zatrzymanych jest 9 strażników więziennych, którzy współpracowali z grupami przestępczymi.

Z policyjnych danych, na które powołuje się “El Pais”, wynika, że największą grupę przestępczą rozbito w położonym pod Madrytem więzieniu w Navalcarnero. Wśród 18 zatrzymanych członków siatki dostarczającej narkotyki dla osadzonych było pięciu strażników.

Inną grupę przestępczą, zajmującą się tym procederem, rozbito w podmadryckim mieście Valdemoro. Do środy zatrzymano tam sześciu domniemanych członków gangu, który dostarczał aresztantom narkotyki.

Gazeta wskazała, że proceder przemycania narkotyków do hiszpańskich więzień nasilił się wraz z wprowadzeniem w tych placówkach obostrzeń sanitarnych, polegających m.in. na ograniczeniu wizyt rodzin osadzonych oraz przepustek dla osadzonych.

“El Pais” potwierdził też, że w okresie pandemii w hiszpańskich więzieniach zmarło co najmniej trzech osadzonych, którzy przedawkowali narkotyki.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

sześć + dwa =