Francja: najwięcej nowych infekcji od początku pandemii – ponad 94 tys.

Karol Kwiatkowski24 grudnia, 20213 min

W ciągu ostatniej doby we Francji wykryto 94 124 nowych zakażeń koronawirusem – przekazały w piątek władze medyczne. Drugi dzień z rzędu liczba nowych infekcji jest największa od wybuchu pandemii niemal dwa lata temu. Wtedy nikt nie był zaszczepiony, teraz jest 72,8 proc. populacji. 

W czwartek informowano o 88 tys. nowych zakażeń. W szpitalach leczonych jest blisko 16 tys. chorych na Covid-19; ich liczba jest najwyższa od siedmiu miesięcy.

Średnia dzienna liczba zakażeń, do których doszło w ciągu ostatnich 7 dni wynosi ponad 66 tys. W ciągu ostatniego miesiąca ten wskaźnik zwiększył się trzy razy.

W ciągu ostatniej doby we Francji zmarło też 167 zakażonych osób. Pandemia pochłonęła w tym kraju w sumie 122 462 ofiar.

W poniedziałek odbędzie się spotkanie sztabu kryzysowego oraz rządu poświęcone sytuacji epidemicznej – zapowiedział w piątek prezydent Emmanuel Macron.

Władze Francji planują likwidację możliwości uzyskania zaświadczenia sanitarnego dzięki negatywnemu wynikowi badania na obecność SARS-CoV-2 – pisze Reuters. Dodaje, że po planowanej na pierwszą połowę stycznia zmianie przepisów wstęp do restauracji, kin czy innych miejsc publicznych wymagających certyfikatu byłby możliwy tylko dla osób zaszczepionych przeciw Covid-19.

Rząd ma nadzieję, że ten krok przyspieszy kampanię szczepień i pomoże w walce z wariantem Omikron. We Francji 20 proc. wszystkich nowych infekcji wywołanych jest szybko szerzącym się wariantem Omikron – mówił w czwartek minister zdrowia Olivier Veran.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk