Niemcy: od 28 grudnia ograniczenia także dla zaszczepionych i wyleczonych z Covid-19

Karol Kwiatkowski21 grudnia, 20213 min

Kanclerz Olaf Scholz ogłosił we wtorek na konferencji prasowej w Berlinie decyzje, które zapadły podczas jego spotkania z premierami krajów związkowych. Od 28 grudnia obowiązywać będą surowsze ograniczenia w kontaktach nie tylko osób nieszczepionych, ale także dla osób zaszczepionych i wyleczonych po Covid-19. 

Od 28 grudnia prywatne spotkania będą ograniczone do maksymalnie 10 osób (dzieci w wieku 14 lat i młodsze nie są wliczane).

Ponadto od przyszłego tygodnia mają być zamknięte wszystkie kluby i dyskoteki w całym kraju. Duże imprezy ponadregionalne, na przykład sportowe powinny odbywać się bez udziału publiczności.

„Mogę zrozumieć każdego, kto nie chce więcej słyszeć o nowych wariantach koronawirusa” – mówił Scholz w kontekście wariantu Omikron – „ale nie możemy zamykać oczu na falę, która ma się przed nami pojawić. Nawet ci, którzy zostali dwukrotnie zaszczepieni i ci, którzy wyzdrowieli, są narażeni na wysokie ryzyko zakażenia”.

Kanclerz podkreślił, że „koronawirus nie robi sobie przerwy świątecznej”.

„Stanowcze żądania RKI nie zostały zrealizowane” – zauważają niemieckie media, przypominając wydane również we wtorek zalecenia Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), postulujące „maksymalne ograniczenie kontaktów” w związku z rozprzestrzenianiem się w kraju wariantu Omikron koronawirusa, które powinny zacząć obowiązywać „natychmiast”.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk