CBA: akt oskarżenia przeciw Nowakowi i 14 osobom

Magdalena Targańska21 grudnia, 20214 min
Akt oskarżenia przeciw Sławomirowi Nowakowi i 14 innym osobom skierowany do sądu przez prokuraturę został sporządzony po międzynarodowym śledztwie z udziałem Centralnego Biura Antykorupcyjnego – zaznaczył w komunikacie wydział komunikacji społecznej Biura.

Funkcjonariusze CBA w tym śledztwie zatrzymali Nowaka i kilka innych osób objętych obecnie aktem oskarżenia, prowadzili też przeszukania i czynności na wielu etapach śledztwa.

„Międzynarodowe śledztwo było prowadzone jednocześnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuraturę Okręgową w Warszawie, a także Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy” – przypomniało we wtorek CBA, po tym, jak Prokuratura Okręgową w Warszawie poinformowała o skierowaniu aktu oskarżenia do sądu.

Wydział przypomniał, że funkcjonariusze gdańskiej delegatury CBA zatrzymali w lipcu 2020 r. trzy osoby podejrzewane o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych od podmiotów polskich i zagranicznych, w zamian za niezgodne z prawem wspieranie tych podmiotów w ogłaszanych przetargach.

„Wśród osób zatrzymanych na podstawie postanowień wydanych przez warszawską prokuraturę okręgową byli wówczas Sławomir N. – były poseł na Sejm RP, były minister transportu i były Szef Państwowej Służby Dróg Samochodowych Ukrainy – Ukravtodor, Dariusz Z. były dowódca Gromu i Jacek P., gdański przedsiębiorca” – zaznaczyło CBA.

„We wrześniu 2020 r. zatrzymano kolejne osoby – w tym byłego prezesa polskiego koncernu paliwowo-energetycznego Dariusza K. oraz byłego członek zarządu spółek energetycznych Wojciecha T. W styczniu 2021 r. zatrzymano Łukasza Z., Grzegorza W. oraz Pawła G. – przedsiębiorców działających w branży doradczej oraz inżynieryjnej” – wskazał wydział.

Biuro przypomniało, że łącznie aktem oskarżenia prokuratura objęła piętnaście osób.

Również dział prasowy Prokuratury Krajowej zaznaczył w komunikacie, że działania w tej sprawie prowadzone były przez wspólny zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy, a także funkcjonariuszy CBA oraz ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU.

Nowak został oskarżony o popełnienie 17 przestępstw o charakterze kryminalnym i korupcyjnym, oraz pranie pieniędzy. Wśród 14 pozostałych oskarżonych osób obok Polaków, są trzej obywatele Ukrainy i jeden obywatel Turcji. Wcześniej – w lipcu – prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi Z., b. szefowi Grom.

Prokuratura zaznaczyła, że do odrębnego rozpoznania zostały wyłączone wątki dotyczące możliwych przestępstw podatkowych i płatnej protekcji.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

6 + 9 =